Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Ekstremalnie mokra jesień i zima sprawiły, że azot z pól popłynął do Bałtyku

Poprzedni rok był bardzo mokry. Co obserwujemy na polach? Co dzieje się w takich warunkach z azotem? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w artykule.

 

Pisaliśmy już ‘JAK ZABRAĆ SIĘ DO PRZYGOTOWANIA PLANU NAWOŻENIA AZOTEM?’. Nie uwzględniliśmy jednak w wspomnianym artykule wyjątkowej sytuacji pogodowej, jaka ma miejsce podczas obecnego sezonu wegetacyjnego.

Azot jest składnikiem mobilnym w glebie. Zarówno jego forma amonowa, jak i azotanowa, w przypadku niewykorzystania przez rośliny wędruje w głąb profilu glebowego. Takie zjawisko znacznie nasila się w latach, gdy obserwujemy znacznie większe opady niż zwykle. Eksperci szacują, że zaistnieje potrzeba zwiększenia dawki azotu wiosną o ok. 20 kg/ ha. Dodatkową przesłanką do takiego działania jest obserwowane raczej słabe zaawansowanie roślin we wzroście.

Pamiętajmy zatem o tym, żeby sprawdzić na ile zasobne w azot mineralny są wiosną nasze pola. Po drugie, to azot powinien czekać na rośliny a nie odwrotnie.

 

Źródło: wiescirolnicze.pl

Cezary Wójcicki
Autor: Cezary Wójcicki
Cezary Wójcicki – inżynier rolnictwa, obecnie student zootechniki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Pasjonat rolnictwa, w szczególności produkcji zwierzęcej. Poza karierą naukową aktywnie uczestniczy w życiu swojego gospodarstwa, a od niedawna rozpoczął współpracę z portalem..

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: