Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Renowacja użytków zielonych - może warto wykonać podsiew?

renowacja uzytkow zielonych
Źródło: pixabay.com

Wczesna wiosna, to czas nie tylko dbania o uprawy takie jak zboża i rzepak. To również czas, gdy rolnicy zaczynają myśleć o swoich użytkach zielonych. Spadek plonów w poprzednim sezonie oraz pojawienie się pustych miejsc na łąkach mówi nam o tym, że trzeba działać. Co możemy zrobić?

 

Jedną z metod renowacji użytków zielonych jest podsiew. Użytki zielone podsiewamy jak udział wartościowych gatunków traw w runi jest większy niż 50 %. Jeżeli jest mniejszy powinno się zastosować pełną uprawę. Nie powinno być również uciążliwych chwastów łąkowych, a jeśli są chwasty to tylko takie, które łatwo można wyeliminować stosując herbicydy.

 

Dlaczego podsiew to dobra metoda renowacji łąk i pastwisk? Przede wszystkim jest o wiele tańszy od pełnej uprawy.

 

Terminy do wykonania podsiewu są dwa. Właśnie teraz (o ile jest możliwość wykonania tego zabiegu) oraz termin późnoletni. Wybór terminu zależy głównie od warunków wilgotnościowych gleby.

 

Do podsiewu powinniśmy wybrać trawy o szybkim tempie początkowego wzrostu i rozwoju. Przykładami takich traw są życica wielokwiatowa, kostrzewa łąkowa i kupkówka pospolita. Warto też dołączyć rośliny motylkowate oraz zioła. Te ostatnie poprawią smakowitość paszy.

 

Warto zwrócić uwagę na charakterystykę konkretnych odmian traw jakie wysiewamy. Powinniśmy wybrać odmiany odporne na niedobór światła w początkowej fazie wzrostu, niewrażliwe na nadmiar dwutlenku węgla, charakteryzujące się dużą konkurencyjnością w stosunku do starej darni no i oczywiście odporne na szkodniki i choroby.

Cezary Wójcicki
Autor: Cezary Wójcicki
Cezary Wójcicki – inżynier rolnictwa, obecnie student zootechniki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Pasjonat rolnictwa, w szczególności produkcji zwierzęcej. Poza karierą naukową aktywnie uczestniczy w życiu swojego gospodarstwa, a od niedawna rozpoczął współpracę z portalem..

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: