Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Naukowcy dowodzą, że ASF bardzo rzadko przenosi się poprzez paszę dla zwierząt

Redakcja
asf, pasza, transmisja wirusa

Według projektu badawczego, w którym uczestniczył niemiecki Instytut Friedricha Loefflera (FLIE), afrykański pomór świń (ASF) rzadko przenosi się poprzez paszę. W większości pasz wirusa w postaci zakaźnej nie można już wykryć wkrótce po zanieczyszczeniu. Według FLI jedynie przechowywane w chłodniach buraki pastewne i ziemniaki mogą w dalszym ciągu stwarzać ryzyko infekcji po długotrwałym przechowywaniu.

 

Afrykański pomór świń (ASF) bardzo rzadko przenosi się poprzez paszę dla zwierząt. Jest to wynik projektu badawczego, który został właśnie ukończony i w który zaangażowały się Federalny Instytut Oceny Ryzyka (BfR) i Instytut Friedricha Loefflera (FLI). Jak informuje naukowcy, w badaniach różnych materiałów paszowych i ściółkowych, takich jak trawa, kiszonka z traw, siano, kora, torf i zrębki drzewne, a także kiszonka z kukurydzy, rzepak, jęczmień, pszenica, owies i słoma, nawet po wcześniejszym dodaniu dużej ilości wirusa, zazwyczaj po krótkim czasie nie można było już wykryć żadnego zakaźnego wirusa. FLI poinformowała, że ​​zakaźny materiał wirusowy wykryto jedynie w niektórych próbkach buraków pastewnych i ziemniaków przechowywanych w chłodniach, nawet po dłuższym okresie przechowywania. Wynika to z faktu, że patogen ASF jest szczególnie stabilny w niskich temperaturach i wilgotnym środowisku.

 

Według instytutu podczas testów różne materiały zostały skażone wirusem ASF i przechowywane w pięciu różnych temperaturach otoczenia przez okres do dziewięciu miesięcy. Próbki badano w różnym czasie pod kątem zakaźnych wirusów i pozostałości genomu wirusa. Projekt, w który zaangażowana była szwedzka firma Statens Veterinärmedicinska Anstalt (SVA) wraz z FLI i BfR, został sfinansowany przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).

 

 

Źródło: ISN

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz