Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

NSZZ RI "Solidarność" w sprawie przedłużenia zezwolenia na stosowanie związków miedzi w rolnictwie

Cezary Wójcicki
miedz w rolnictwie
Źródło: pixabay.com

W dniu 28 marca br. Przewodnicząca NSZZ RI "Solidarność" Teresa Hałas wystąpiła do Sekretarza Generalnego Copa Cogeca Pekki Pesonena z wnioskiem o podjęcie działań w Komisji Europejskiej mających na celu przedłużenie zezwolenia na stosowanie związków miedzi w rolnictwie na kolejne lata.

 

Przewodnicząca przypomniała, że Komisja Europejska przedłużyła stosowanie związków miedzi w ochronie roślin do końca 2018 roku i trwa proces ponownej autoryzacji zezwolenia na miedź jako substancji czynnej, który jest obecnie w toku i zostanie zakończony przed styczniem 2019 r. W piśmie do Sekretarza Generalnego  Przewodnicząca NSZZ RI "Solidarność" zaapelowała, by nie pozbawiać sadowników i warzywników oraz producentów rolnych (integrowanych i ekologicznych ) cennego narzędzia jakim jest miedź (Cu w postaci wodorotlenku miedzi, trójzasadowego siarczanu miedzi, tlenochlorku miedzi, tlenku miedzi, chelatów miedzi), która służy do ograniczania i zwalczania szeregu chorób wywoływanych przez bakterie i grzyby patogeniczne.

 

Podkreśliła, że dodatkowo miedź jako mikroelement posiada wielkie znaczenie w procesie formowania ziarna roślin zbożowych (nawożenie dolistne miedzią). Za pomocą środków zawierających związki miedzi można ograniczać szereg chorób, a wycofanie jej z ochrony roślin spowodowałoby konieczność wielokrotnego użycia preparatów chemicznych w ochronie integrowanej (chemizacja i niekorzystny jej wpływ na środowisko naturalne, nie tylko się nie zmniejszy, ale nawet zwiększy, zatem wycofanie rozsądnie używanej miedzi będzie ze szkodą, a nie pożytkiem dla środowiska naturalnego) oraz pozbawiłoby producentów ekologicznych jednego z najważniejszych preparatów do ograniczania chorób w produkcji ekologicznej. Braku tych środków ochrony roślin nie da się wypełnić innymi preparatami, ponieważ po prostu nie ma takich, które byłyby dopuszczone do stosowania w produkcji ekologicznej. "Jeśli zatem Komisja Europejska ma na uwadze szeroko pojęty interes producentów oraz dobro środowiska naturalnego, w którym żyjemy i pracujemy, to nie może się zgodzić na wycofanie miedzi z programów ochrony roślin sadowniczych i warzyw oraz nawożenia" - podkreśliła Przewodnicząca Teresa Hałas.

 

Stanowisko w ww. sprawie zostało przekazane do wiadomości ministrowi rolnictwa i rozwoju wsi z prośbą o wsparcie działań w tym zakresie na forum UE.

 

Autor: Grzegorz Cymiński, NSZZ RI ‘Solidarność’

Cezary Wójcicki
Autor: Cezary Wójcicki
Cezary Wójcicki – inżynier rolnictwa, obecnie student zootechniki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Pasjonat rolnictwa, w szczególności produkcji zwierzęcej. Poza karierą naukową aktywnie uczestniczy w życiu swojego gospodarstwa, a od niedawna rozpoczął współpracę z portalem..

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: