Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Stan przezimowania upraw rzepaku.

Redakcja

Stan przezimowania upraw rzepaku w dużym stopniu uzależniony jest od terminu siewu, a co za tym idzie od długości jesiennej wegetacji i panujących w tym czasie warunków głównie termicznych, które odgrywają ważną rolę w procesie kiełkowania i formowania rozety liściowej.

Długość okresu jesiennej wegetacji na przestrzeni ostatnich lat w Wielkopolsce wahała się od 60-105 dni, biorąc pod uwagę zarówno siewy wczesne jak i późne. Rzepak do prawidłowego rozwoju rozety liściowej wymaga sumy średniej temperatury dobowej na poziomie ok. 800-850°C, co zapewniają siewy wczesne (I połowa sierpnia) oraz siewy w terminie agrotechnicznie zalecanym dla upraw rzepaku w tym regionie -II połowa sierpnia (ok. 25 sierpnia). Zasiane rośliny w tym terminie charakteryzują się prawidłowym pokrojem tj. wytwarzają 9-10 liści, w tym 7 utrzymujących się, których sucha masa wynosi ok 4 g. Długość korzenia tych roślin wynosi ok. 17 cm, o średnicy 5-6 mm, gdzie sucha masa jednego korzenia to ok. 1,5 g. Zatem przy korzystnym układzie warunków termicznych rośliny o tego typu pokroju będą charakteryzowały się wyższą wczesnowiosenną żywotnością.

 

Foto rzepak skAktualnie można już rozpocząć ocenę stanu przezimowania plantacji rzepaku, jeśli oczywiście gleba jest całkowicie rozmarznięta i nastąpiło wznowienie wegetacji roślin. Należy zwrócić uwagę na stan liści, szyjki korzeniowej i stożka wzrostu, a także stan systemu korzeniowego. Wyciągając z gleby pojedyncze rośliny możemy sprawdzić czy nasz rzepak nie wymarzł. Jeśli skórkę korzenia łatwo jest zsunąć palcem i jeśli na przekroju korzeń jest brązowy to może to oznaczać, że niestety roślina nie będzie dalej rosła. Jeśli natomiast korzeń główny jest zdrowy, a przemarzły jedynie korzenie boczne, to z pewnością rzepak jest w stanie je zregenerować. Nie zapominajmy, że uprawiając rzepak mamy do czynienia z gatunkiem o bardzo dużych zdolnościach kompensacyjnych, co oznacza, że uszkodzenie pąka wierzchołkowego przez mróz lub zwierzynę łowną roślina kompensuje wytwarzając nowe pędy z pąków bocznych, co w późniejszym czasie sprzyja silnemu rozgałęzianiu i w efekcie taka roślina zawiąże łuszczyny.

Stan plantacji w rejonie Wielkopolski w chwili obecnej jest zadawalający. Rośliny w okresie jesieni osiągnęły odpowiedni pokrój, a warunki pogodowe umożliwiły przezimowanie w dobrej kondycji, o czym świadczy również wysoka liczba zdrowych roślin przypadająca na 1 m2. Jeśli nadal warunki pogodowe będą łaskawe dla rzepaku i w okresie przedwiośnia nie wystąpią gwałtowne wahania temperatury między dniem a nocą można spodziewać się, że zbiory rzepaku w tym roku będą zadawalające. Rzepak szybko wznawia wegetację, dlatego też warto już pomyśleć o nawożeniu roślin azotem, magnezem, siarką i mikroelementami.

 

Dla portalu cenyrolnicze.pl:

Dr inż. Karolina Śmiatacz

Katedra Agronomii

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: