kps

kps

CenyRolnicze
28 marca 2024, Czwartek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.0081 EUR EUR - 4.3191 GBP GBP - 5.0474 DKK DKK - 0.5792
Archiwum


28.03.2024 MATIF: pszenica MAJ24: 203,50 (+1,37%), kukurydza CZE24: 193,25 (+ 1,44%), rzepak MAJ24: 438,00 (-0,79%)

27.03.2024 14:28 DRÓB, cena tuszki hurt: 7,80-8,60 zł/kg, średnia: 8,17 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

27.03.2024 SPRZEDAM 12 T PSZENŻYTA, trans. firmowy, wielkopolskie, kolski, 62-640, tel.: 690 050 400

26.03.2024 SPRZEDAM 26 T PSZENICY PASZ., trans. firmowy, podkarpackie, krośnieński, 38-460, tel.: 519 550 918

26.03.2024 SPRZEDAM 48 JAŁÓWEK, mieszaniec, 500 kg, mazowieckie, wyszkowski, 07-203, tel.: 500 062 366

26.03.2024 SPRZEDAM 15 TUCZNIKÓW, 120 kg, 100%, warmińsko-mazurskie, działdowski, 13-230, tel.: 796 437 003

25.03.2024 SPRZEDAM 20 JAŁÓWEK, mięsny, 700 kg, kujawsko-pomorskie, włocławski, 87-865, tel.: 722 018 877

24.03.2024 SPRZEDAM 100 T PSZENICY KONS., trans. firmowy, lubelskie, świdnicki, 21-065, tel.: 791 816 003

Dodaj komunikat

agrifirm

kowalczyk

Poplony – jak wzbogacić ziemię w materię organiczną ?

Redakcja
pozostale rosliny uprawne pszenica po pszenicy spadek plonowania nawe o 20 recetp poplony np gorczyca

Klimat w jakim znajduje się Polska pozwala zwykle na otrzymywanie jednokrotnego plonu w ciągu roku. Już z końcem wiosny wegetacja roślin zbożowych dociera do końca podczas gdy to właśnie latem są najwyższe temperatury powietrza. Jednocześnie zima i jesień to okresy w których istnieje największa suma opadów. Bardzo często zdarza się także taka sytuacja gdy po zbiorze roślin wcześnie schodzących z pola takich jak jęczmień jary- pod koniec lipca, kolejny ich siew nastąpi dopiero na wiosnę kolejnego roku.

Widać więc jaki potencjał produkcyjny jest na wielu polach. Późnym latem po żniwach i jesienią temperatura i długość dnia jest na tyle długa by nadal mogły rosnąć rośliny ale już nie tak długa by mogły one dać plon taki jak rośliny w plonie głównym. Należy więc się zastanowić w jaki najlepszy sposób wykorzystać ten czas. Rozwiązaniem są rośliny poplonowe. Przyoranie ich zielonej masy dostarcza materii organicznej glebie. System korzeniowy może rozluźnić strukturę gleby , wreszcie uprawa roślin bobowatych może wzbogacić ziemię w azot.

Azot
Poplony ograniczają spływ powierzchniowy i przedostawanie się azotanów do wód gruntowych . Mogą także jeśli są to rośliny strączkowe wzbogacać glebę w azot dzięki bakteriom brodawkowym. Pierwszy powód niewątpliwie ważny jest dla środowiska przyrodniczego, a drugi o wiele ważniejszy dla rolników. Oczywiście kalkulując wszystkie koszty związane z wysiewem takich poplonów okaże się, że o wiele tańszy jest jednak azot dostępny w nawozach mineralnych. Nie mniej widoczne na horyzoncie limity ograniczające stosowanie azotu, a także rosnące znaczenie rolnictwa ekologicznego powinno znajdować coraz więcej zwolenników roślin strączkowych sianych w poplonie. Rosnące rośliny poplonowe wykorzystują rozpuszczony w roztworze glebowym azot. Ogranicza to jego koncentrację i równocześnie zmniejsza jego straty na skutek wymywania. Azot wbudowywany w roślinę jest z niej uwalniany w kolejnych latach na skutek mineralizacji.

Termin
Najważniejszą zasada jest nie siać poplonów zbyt późno. Powiedzenie ludowe mówi, że dla rozwoju poplonów ścierniskowych jeden dzień lipca znaczy tyle co tydzień sierpnia i co cały wrzesień. Im wcześniej będą wysiane tym mniejsza szansa na ich niepowodzenie, a także większa korzyść z ich uprawy. Można przyjąć, że każdy dzień zwłoki to 1-2 kg na ha mniej związanego azotu. Wcześnie zasiany poplon ma dostęp do większego nasłonecznienia, wyższej temperatury powietrza. Oczywiście terminowy siew nie zależy wyłącznie od rolnika, a od przebiegu pogody w czasie żniw. Upalny lipiec przyspiesza żniwa dając szansę wczesnego siewu. W warunkach jednak tegorocznych , gdy opady przedłużają zbiór plonu głównego trzeba zaniechać siewu roślin najbardziej wymagających takich jak strączkowe. Druga dekada sierpnia to ostatni dzwonek na wysianie roślin szybko rosnących: gorczycy, rzepaku, facelii, słonecznika. To te właśnie rośliny większość rolników wybrało by sprostać wymaganiom zazielenia i praktykom równoważnym EFA. Rozważając wysianie poplonów dzisiaj nie warto już inwestować teraz w drogie nasiona roślin strączkowych, które przyniosą niezadowalający efekt.

Późne poplony ścierniskowe
Druga dekada sierpnia w warunkach dostatecznego uwilgotnienia jaki obserwujemy w tym roku to świetny czas na wysianie międzyplonu ścierniskowego składającego się z roślin nie strączkowych. Najlepszym wyborem będzie mieszanka składająca się z kilku gatunków których charakterystykę podaje poniżej:

Facelia
To roślina o niewielkich wymaganiach glebowych. Dobrze radzi sobie w warunkach suszy i wytrzymuje jesienne przymrozki. Nasiona w ilości 10 kg w siewie czystym bądź 4-5 kg w mieszance z innymi roślinami powinny być umieszczone w glebie na głębokości 1-2 cm. Nasiona powinny być przykryte glebą ponieważ na słońcu źle kiełkują.

Gorczyca
To wdzięczna roślina poplonowa, która w przeciwieństwie do pozostałych roślin wysiana później przynosi większy plon niż z siewu wczesnego. Spowodowane jest to jej opóźnionym zakwitaniem przy coraz krótszym dniu. Jest to bardzo uniwersalna roślina poplonowa, która w dobrych warunkach wilgotnościowych sięga 1,5m. Wysiewamy ją w ilości 15-20 kg/ha.

Słonecznik
Jest to roślina, która bardzo szybko wytwarza zieloną masę i w porównaniu z pozostałymi gatunkami roślin poplonowych daje największą ilość zielonej masy. Charakteryzuje się małymi wymaganiami glebowymi i wodnymi. Przy opóźnionym jego siewie w pierwszej, maksymalnie drugiej dekadzie sierpnia poleca się go siać w siewie czystym w ilości 30 – 40 kg/ ha.

Zboża
Jęczmień jary lub owies wysiany w sierpniu podobnie jak ten, który wschodzi na ściernisku będzie silnie porażony przez rdzę. Najlepszym z roślin zbożowych jest żyto jare które z powodzeniem można siać w drugiej dekadzie sierpnia. Norma wysiewu to 200-250 kg/ ha

Agrotechnika
Tradycyjny sposób uprawy poplonu ścierniskowego przewiduje staranne przygotowanie gleby z między innymi płytką orką na głębokość 12 cm. W praktyce przyjęło się jednak, że o ile są to rośliny wymienione powyżej, które nie wymagają głębszego umieszczenia nasion w glebie, siejemy je przy pomocy siewnika do poplonów nabudowanego na bronę talerzową lub agregat ścierniskowych. Jeszcze prostszym rozwiązaniem jeśli nie dysponujemy odpowiednim sprzętem jest wysiew poplonu przy pomocy rozsiewacza nawozu. Nasiona są wtedy wymieszane z nawozem azotowym, np. saletrą. Odległość przejazdów powinna być jednak mniejsza niż podczas standardowego wysiewu nawozu ze względu na mały ciężar nasion i znoszenie ich przez wiatr. Pole na którym w ten sposób zostały wysiane nasiona należy następnie przebronować. Dla uzyskania wysokiego plonu niezbędne jest zastosowanie nawożenia azotowego. Można go połączyć z dawką przewidziana na ściernisko.

Dla portalu CenyRolnicze.pl
mgr inż. Stanisław Świtek
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

 

 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu