Dodaj ogłoszenie
CenyRolnicze
NOTOWANIA
19 marca 2018, Poniedziałek.
Kursy walut: USD USD - 3,4341 EUR EUR - 4,2176 GBP GBP - 4,7982 DKK DKK - 0,5663
Archiwum
16.03.2018 MATIF: pszenica kons. MAI18 - 164,75 (- 0,45%), kukurydza CZE18 - 164,50 (- 0,30%), rzepak MAJ18 - 349,50 (+ 0,22%) [euro/tona] +++ +++ +++ 16.03.2018 12.50 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,30 - 5,80 zł/kg, średnia: 5,49 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++

Bydło i mleko

luzny obornik u krow mlecznych
Źródło: pixabay.com

Obornik - wskaźnik stanu żwacza i jelit krów mlecznych

Cezary Wójcicki

Rolnicy, którzy utrzymują wysokowydajne krowy mleczne powinni zdawać sobie sprawę, że idealnym wskaźnikiem stanu żwacza i jelit tych zwierząt jest obornik. Odchody powinny charakteryzować się odpowiednią konsystencją i barwą. Wszelkie odchylenia od normy powinny zwrócić uwagę rolnika, aby mógł w jak najszybszym czasie zareagować.

Czytaj więcej...
zatrzymanie lozyska bydlo
Źródło: pixabay.com

Zatrzymanie łożyska u krów - kiedy powinniśmy dzwonić po weterynarza?

Cezary Wójcicki

Zatrzymanie łożyska u krów nie jest zjawiskiem rzadkim. Szacuje się, że częstość występowania tego schorzenia zamyka się pomiędzy 4 % a 12 %. Rolnicy często zastanawiają się po jakim czasie po porodzie powinni reagować. Otóż przyjmuje się, że o zatrzymaniu łożyska mówimy, gdy krowa nie wydali błon płodowych powyżej dwunastu godzin po porodzie.

Czytaj więcej...
pojenie bydla
Źródło: pixabay.com

Woda w żywieniu krów

Cezary Wójcicki

Przy produkcji mleka pojenie zwierząt jest sprawą priorytetową. Wysoko produkcyjne krowy potrzebują nawet 150 l wody dziennie.

Czytaj więcej...

Dekornizacja cieląt – kiedy? czym?

Cezary Wójcicki

Nowoczesne stada krów mlecznych pozbawione są rogów. Oczywiście gdzieniegdzie możemy jeszcze spotkać stada krów z rogami. Jest to na pewno zjawisko częstsze w oborach uwięziowych, ale może także wynikać z różnych przekonań rolników. Rogi u krów często spotykane są za to w stadach bydła mięsnego.

Czytaj więcej...

Bydło - ochrona ras rodzimych

Cezary Wójcicki

Ochrona rodzimych gatunków zwierząt gospodarskich jest bardzo ważna z punktu widzenia zachowania bioróżnorodności (zmienności genetycznej) oraz dbałości o dziedzictwo kulturowe naszego kraju.

Czytaj więcej...

Co wpływa na zawartość białka w mleku krów?

Cezary Wójcicki

Producenci rolni utrzymujący bydło mleczne zdają sobie sprawę, jak cennym składnikiem mleka jest białko. Odczuwają to bezpośrednio podczas rozliczenia z mleczarnią. Białko bowiem ma największy wpływ na przydatność technologiczną mleka.

Czytaj więcej...