Ceny chińskiej wieprzowiny najniższe od 4 lat

Redakcja
Fot. pixabay.com

W ostatnich tygodniach w Polsce obserwowaliśmy wzrost cen skupu żywca wieprzowego. Według danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w pierwszym tygodniu marca 2018 r. przeciętnie żywiec wieprzowy skupowano po 4,76 zł/kg netto czyli o 14,4% więcej niż przed czterema tygodniami. Warto zauważyć, że w poprzednich pięciu latach, w tym okresie ceny skupu żywca obniżały się przeciętnie o ok. 2%.

 

Zmiany cen w Polsce związane są ze wzrostami cen na rynku unijnym. Według danych Komisji Europejskiej  na początku marca średnioważona cena skupu żywca wieprzowego klasy E wyniosła 148,50 EUR/100 kg (masa poubojowa) i była o 10,6% wyższa niż na początku lutego 2017 r.  W Niemczech, w tym okresie, cena skupu żywca wieprzowego klasy E wzrosła o 15,5%.

 

Warto jednak zauważyć, że w wg notowań z niemieckiej giełdy VEZG, z 7.03, na której ustalana jest cena skupu żywca na kolejny tydzień (8-14.03), uległy one obniżeniu o 3,9% wobec poprzedniego notowania, co również może zwiastować korektę cen w Polsce.

 

Dla kształtowania się cen wieprzowiny w Unii Europejskiej istotna jest sytuacja na rynku chińskim, który jest głównym (36% łącznego eksportu z UE w 2017 r.) odbiorcą wieprzowiny ze Wspólnoty. Przypomnijmy, że w 2017 r. do tego kraju wywieziono 1,39 mln t produktów wieprzowych czyli aż o 26% mniej niż w 2016 r.

 

Co istotne, według informacji podanych przez agencję Reuters (9.03), na początku marca 2018 r. chińskie ceny wieprzowiny osiągnęły najniższy poziom od czterech lat. Cena żywca w głównych regionach chowu wyniosła nieco ponad 11 juanów/kg (1,74 USD) czyli o 20% mniej niż na początku styczniu 2018 r. i była najniższa od czterech lat.

 

Jak podaje agencja, spadki cen związane były z szybką ekspansją dużych gospodarstw utrzymujących trzodę w Państwie Środka, w związku z czym, prawdopodobnie, wzrost podaży wyprzedza spowolnienie wzrostu popytu. Spadki cen są również konsekwencją uwolnienia części rezerw wieprzowiny z magazynów rządowych. Sytuacja ta może również wpłynąć na mniejszy import produktów wieprzowych ze strony Chin.

 

Należy zauważyć, że podczas gdy liczba dużych gospodarstw w Chinach zwiększa się, to w 2017 r. ze względu na wymagania środowiskowe dużo małych gospodarstw utrzymujących trzodę zostało zamkniętych.

 

Jak zauważają analitycy, ceny w dalszej części roku powinny wzrosnąć, jednak w 2019 r. zostaną poddane ponownej presji, gdyż coraz więcej nowych gospodarstw rozpoczyna produkcję.

 

Źródło: Paweł Wyrzykowski, ekspert rynków rolnych, BGŻ BNP Paribas

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz