Dodaj ogłoszenie
CenyRolnicze
NOTOWANIA
19 marca 2018, Poniedziałek.
Kursy walut: USD USD - 3,4341 EUR EUR - 4,2176 GBP GBP - 4,7982 DKK DKK - 0,5663
Archiwum
16.03.2018 MATIF: pszenica kons. MAI18 - 164,75 (- 0,45%), kukurydza CZE18 - 164,50 (- 0,30%), rzepak MAJ18 - 349,50 (+ 0,22%) [euro/tona] +++ +++ +++ 16.03.2018 12.50 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,30 - 5,80 zł/kg, średnia: 5,49 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++

Zboża

fot. pixabay.com

Silna przecena na rynku pszenicy w Chicago, ale notowania soi wzrosły po cięciu prognoz dla Argentyny

Redakcja

Sprzedaż eksportowa amerykańskiej pszenicy spadła, wbrew oczekiwaniom, do tylko 162,81 tys. ton w tygodniu kończącym się 8-marca. Dane te przełożyły się na 2% spadek notowań majowej serii pszenicy w czwartek (Chicago). Pszenica pociągnęła w dół notowania kukurydzy, jednak stratę ograniczyła 2,5 mln ton sprzedaż tygodniowa tego zboża (najwyżej od 1994 r.). Majowa seria kukurydzy potaniała o skromne 0,5% i notowana jest tylko nieco poniżej 7-miesięcznych maksimów.

Czytaj więcej...
fot.pixabay.com

Wczoraj europejskie zboża zyskiwały na wartości, ale rzepak pozostawał pod presją tanich olejów roślinnych

Agnieszka Wojtyra

W Chicago kompleks sojowy tracił w środę na wartości pod wpływem prognoz zapowiadających rekordowy areał zasiewów w USA. Aktualne relacje cenowe soi do kukurydzy preferują tę pierwszą w walce o areał zasiewów w USA. Prospadkowo na soję działają też obawy o poziom amerykańskiego eksportu w przyszłości, po tym jak Donald Trump rozpoczął wojnę handlową, która uderza najmocniej w Chiny.

Czytaj więcej...

Mocna przecena pszenicy i soi w piątek pod wpływem rosnących amerykanskich zapasów

Agnieszka Wojtyra

Najbliższa seria na pszenicę potaniała w piątek o ponad 1% (majowa o 2%) i blisko 1% w skali tygodnia. Soja z realizacją w marcu straciła 2,3% i 3% w całym tygodniu, a w przypadku śruty sojowej przecena tygodniowa wyniosła blisko 5%. Najmniejsza przecena dotknęła kukurydzy, dla której miesięczny raport USDA był korzystny (korekta w górę amerykańskiego eksportu). Seria marcowa na kukurydzę potaniała w piątek 0,7%, ale zyskała 1,5% w skali całego tygodnia.

Czytaj więcej...

Słabsze euro przełożyło się na wzrost notowań unijnych kontraktów - marcowa prognoza USDA

Agnieszka Wojtyra

Kurs eurodolara spadł wczoraj o 0,8% do 1,321 usd za euro, co przełożyło się na dodatnie zamknięcie sesji w Paryżu. Najbliższa seria kukurydzy podrożała 1,5 euro do 163,25 eur/t, pszenica z terminem realizacji w marcu (wygasa w poniedziałek) zyskała 2 euro do 163 eur/t. Majowa seria rzepaku zamknęła sesję na poziomie 350 eur/t, co oznacza wzrost o 1,5 euro.

Czytaj więcej...

W przeddzień publikacji najnowszych prognoz USDA zboża i oleiste tracą na wartości

Agnieszka Wojtyra

Spadki notowań dotyczyły zarówno giełdy w Chicago, jak i unijnych kontraktów. Inwestorzy spekulacyjni realizowali zyski z długich pozycji (odsprzedawali kontrakty) przed ogłoszeniem przez Amerykański Departament Rolnictwa marcowych szacunków podaży i popytu głównych towarów rolnych. Do zachowania ostrożności, szczególnie w grze na wzrosty cen, skłania też globalna wojna handlowa, jaką wywołała zapowiedź wprowadzenia ceł na importowaną do USA stal i aluminium.

Czytaj więcej...

Przecena unijnej pszenicy i rzepaku w wyniku drożejącej waluty i spadków za oceanem

Redakcja

Podczas wtorkowej sesji w Chicago notowania kontraktów na zboża i soję pozostawały w okolicy długoterminowych maksimów. W tym gronie jedynie kukurydza zaliczyła lekki wzrost notowań ustanawiając przy tym nowy szczyt, podczas gdy pszenica i soja zamknęły dzień na symbolicznych minusach. Większa przecena dotyczyła za to śruty sojowej (-1,2%), która najmocniej skorzystała wcześniej z problemów pogodowych w Argentynie.

Czytaj więcej...