Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Zielony walec rozjedzie bawarskie rolnictwo? Zagrożenie dla tysięcy gospodarstw utrzymujących bydło

Redakcja
Bawaria, zwierzęta na uwięzi, zielony ład

Komisja Rolnictwa Rady Federalnej Niemiec musiała uporać się z ponad setka poprawek, podczas procedowania ustawy o ochronie zwierząt na swoim specjalnym posiedzeniu w poniedziałek (24 czerwca). - Wbrew wszelkim zapewnieniom opinii publicznej minister federalny Cem Özdemir (Zieloni) nie jest w najmniejszym stopniu zainteresowany szerokim konsensusem w tej sprawie – skarży się w niemieckich mediach bawarska minister rolnictwa, Michaela Kaniber (CSU).

 

- To po raz kolejny pokazuje, że chodzi o wepchnięcie zielonej ideologii do polityki rolnej. Wcale nie chodzi o znalezienie dobrych rozwiązań dla dobrostanu zwierząt i przyszłości gospodarstw rolnych – przekonuje Kaniber.

 

 

- Większość z około 10 000 bawarskich gospodarstw, które nadal trzymają bydło na uwięzi przez cały rok lub w połączeniu z letnim wypasem i nie mogą zapewnić im wybiegu poza sezonem wypasu, musiałaby zrezygnować z hodowli bydła – wynika informacji z bawarskiego ministerstwa rolnictwa. Z punktu widzenia Bawarii, rząd federalny celowo prowokuje zakłócenia w rolnictwie na niespotykaną wcześniej skalę.

 

Dlatego Bawaria chce zapobiec planowanemu prawnemu zakazowi utrzymywania bydła na uwięzi przez cały rok na szczeblu federalnym. Jednocześnie zdaniem rządzących w tym regionie, należy utrzymać hodowlę kombinowaną zgodnie z bawarską definicją, obejmującą 120 dni wypasu pastwiskowego.

 

- W polityce Özdemira nie chodzi ani o sprawę, ani o włączenie państw w procesy demokratyczne, ale tylko o szybki efekt – powiedział minister rolnictwa Badenii-Wirtembergii, Peter Hauk (CDU). Uważa ustawę o ochronie zwierząt przedstawioną przez rząd federalny za „szybkie rozwiązanie”, które przede wszystkim tworzy nową i nadmierną biurokrację. - Istniejące prawo dotyczące ochrony zwierząt wymaga zreformowania, co do tego się zgadzamy – mówi Hauk. - Potrzebne jest nowoczesne prawo o ochronie zwierząt, sprawiedliwe w stosunku do ochrony zwierząt i łatwe do wdrożenia w praktyce – mówi Hauk i przede wszystkim narzeka na presję czasu. Jego zdaniem chęć przeforsowania propozycji bez wystarczającego czasu na jej rozpatrzenie i ostatecznie uniemożliwienie regionom głosowania w Radzie Federalnej jest niedemokratyczne.

 

Rządy regionalne wzywają zatem Özdemira, aby przynajmniej uwzględnił uzasadnione technicznie sugestie dotyczące zmian, aby nadać swojemu prawu właściwy kierunek. Ustawa o ochronie zwierząt nie wymaga zatwierdzenia przez Radę Federalną.

 

 

Źródło: Agrarheute

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: