Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Unijny rynek drobiu jest silny, ale wysoki poziom importu świeżego kurczaka powoduje presję

Redakcja
rynek drobiu, rabobank

Według najnowszego raportu Rabobank Poultry Quarterly oczekuje się, że światowy rynek mięsa drobiowego będzie rósł w wolnym tempie wynoszącym zaledwie 1% w 2023 roku.

 

Niemniej jednak światowe rynki mięsa drobiowego są dobrze przygotowane do stopniowej poprawy w czwartym kwartale 2023 r. i na początku 2024 r., choć poziom będzie zależał od tego, jak bardzo będą one zrównoważone. Po okresie powolnego wzrostu spożycia drobiu spowodowanego wyższymi cenami w wyniku rosnących kosztów, światowy popyt ma szansę na pewne ożywienie, głównie ze względu na niższe koszty paszy, a co za tym idzie niższe ceny kurczaków. Rynki pozostaną w dużej mierze uzależnione od cen, ale drób powinien móc czerpać korzyści ze stosunkowo konkurencyjnych cen na wielu rynkach w porównaniu z innymi białkami, takimi jak wołowina, wieprzowina i białka alternatywne.

 

Rabobank twierdzi, że widzi poprawę warunków rynkowych w USA, Meksyku, Japonii, Republice Południowej Afryki, Indonezji i Chinach. Sytuacja w Indonezji i Chinach będzie jednak niestabilna. Rynek UE jest silny, ale wysoki poziom importu świeżego kurczaka powoduje presję. Brazylia i Tajlandia stoją w obliczu trudniejszych warunków i będą musiały lepiej kontrolować wzrost podaży na przesyconych rynkach krajowych.

 

Oczekuje się, że handel światowy pozostanie silny w drugiej połowie 2023 r. po osiągnięciu rekordowego poziomu 7,2 mln ton w pierwszej połowie roku, do czego w całości przyczyni się zwiększony handel surowym mięsem drobiowym, podczas gdy handel przetworzonym mięsem drobiowym gwałtownie spadnie. Preferencje konsumentów dotyczące produktów zmieniają się w obliczu rosnących cen na rynkach i oczekuje się, że tendencja ta utrzyma się w drugiej połowie 2023 r. i w 2024 r. Oczekuje się, że Brazylia odniesie największe korzyści jako lider w obrocie surowym mięsem z kurczaka.

 

Interwencje rządowe motywowane bezpieczeństwem żywnościowym, geopolityką i zrównoważonym rozwojem będą w dalszym ciągu wpływać na rynki i powodować niestabilność w handlu światowym. Ptasia grypa pozostanie ważnym czynnikiem, który może nagle wpłynąć na rynki światowe, zarówno pod względem lokalnych dostaw, jak i handlu, zwłaszcza jeśli dotknie to południowe stany Brazylii.

 

Producenci powinni w dalszym ciągu koncentrować się na stronie operacyjnej. Chociaż ceny pasz nieznacznie spadną, koszty operacyjne nadal utrzymują się na historycznie wysokich poziomach i istnieje ryzyko dalszej zmienności cen zbóż (z powodu El Niño) oraz cen i dostępności energii. Kluczowe znaczenie pozostanie nadal wiodąca pozycja w zakresie kosztów i zamówień.

 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: