Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Sylwia Spurek: Musimy zacząć wygaszać fabryki hodowli zwierząt. Starego rolnictwa nie da się uratować

Redakcja
sylwia spurek, weganizm, szaleństwo
Sylwia Spurek/Facebook

- Zaproponowałam razem z moim think-tankiem Green REV Institute podwyższenie VAT na mięso, mleko i inne produkty odzwierzęce docelowo do 23 proc., bo jest to nie tylko logiczne, efektywne, ale też sprawiedliwe. Nie tylko nie powinniśmy dopłacać z naszych podatków do tego, co szkodzi, co generuje kolejne wydatki publiczne, ale przez elementy fiskalne ograniczać popyt na te produkty. Na razie dopłacamy miliardy do przemysłu rolnego, a potem wydajemy kolejne miliardy na niwelowanie skutków jego oddziaływania - kryzys klimatyczny, zdewastowana bioróżnorodność, choroby. Czy to jest celowe i gospodarne? – pyta europosłanka Sylwia Spurek.

 

- Podwyższanie VAT to powinien być oczywiście proces. Najpierw wprowadźmy VAT zerowy na produkty zrównoważone, etyczne i zdrowe. Potem stopniowo podwyższajmy VAT na to, co szkodzi, wraz z rozwojem rynku alternatyw do mięsa i mleka. Musimy ułatwić rozwój tego, co jest dobre i ograniczyć, a na końcu wyeliminować popyt na to, co szkodzi. Dodatkowo pilnie musimy wstrzymać dopłaty do produkcji mięsa, mleka, jaj i przekierować je do żywości roślinnej, lokalnej, etycznej – mówi Spurek w wywiadzie dla portalu noizz.pl.

 

Żywność zdrowa i etyczna musi być tania i dostępna

 

- Bez rewolucji w systemie żywienia ludzi doprowadzimy do katastrofy. Ta transformacja może być sprawiedliwa, ale pod warunkiem, że zaczniemy szybko podejmować decyzje. Dokładnie tak samo, jak wygaszamy kopalnie, tak samo musimy zacząć wygaszać fabryki hodowli zwierząt. Starego rolnictwa nie da się uratować. Możemy podjąć decyzje teraz i cały proces dobrze zaplanować. Albo czekać, ale konsekwencje braku decyzji poniosą nie politycy, nie przemysł, nie lobbyści, ale zwykli ludzie – twierdzi europarlamentarzystka.

 

- To, co proponuję, to nie są jakieś nierealne cele. Wiemy, że system wymaga zmiany. Musimy ustalić daty i przygotować plan działania z okresami przejściowymi, konsultacjami społecznymi, edukacją, finansowaniem badań i rozwoju innych sektorów produkcji żywności. Powinniśmy zacząć dopłacać do produkcji żywności roślinnej, tak jak dziś dopłacamy do produkcji produktów odzwierzęcych. Bo żywność zdrowa i etyczna musi być tania i dostępna dla wszystkich. Na zmiany jest czas, ale dyskusję i planowanie musimy zacząć już teraz, a nie odkładać je tak, jak w przypadku odchodzenia od węgla. Dlatego w mojej nowej piątce dla zwierząt jako pierwsza w Polsce zaplanowałam konkretne daty wprowadzenia zmian. Rozmawiajmy o nich. Jeżeli ktoś uważa, że te daty nie są realne, jeżeli proponuję coś za szybko, to chętnie posłucham alternatywnych propozycji. Na razie nikt inny niczego nie zaproponował – mówi Sylwia Spurek.

 

Pełna treść wywiadu z europosłanką dostępna jest tutaj – kliknij.

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: