Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Chiny importują coraz mniej wieprzowiny

Redakcja
eksport wieprzowiny do Chin, chiński import wieprzowiny

Według prognozy Departamentu Rolnictwa USA (USDA) Chiny będą potrzebowały w tym roku znacznie mniej wieprzowiny z importu niż w 2021 roku. Analitycy rolni jako przyczynę podają rosnącą produkcję krajową w Państwie Środka. Według szacunków, chiński import wieprzowiny spadnie o 1 mln ton. 

 

Według analityków rolniczych z Departamentu Rolnictwa USA (USDA), w tym roku Chiny będą importować znacznie mniejsze ilości wieprzowiny niż w 2021 roku. Aktualna prognoza rynkowa szacuje wielkość importu na 3,3 mln ton - to byłoby ponad milion ton, czyli o 24% mniej niż w roku poprzednim. Według raportów agencji, całkowity import mięsa do Chin w pierwszych dwóch miesiącach 2022 roku spadł o jedną trzecią do 1,07 miliona ton w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku roku.

 

Powodem zmniejszonego zapotrzebowania na import wieprzowiny jest rosnąca produkcja krajowa. Ostatnio podaż była tak przytłaczająca, że ​​ceny trzody chlewnej spadły do ​nieproporcjonalnych wartości względem paszy. Dlatego władze w Pekinie zarządziły zakupy w ramach wsparcia rynku ogólnokrajowego. Amerykańscy analitycy szacują, że w bieżącym roku w Chinach zostanie wyprodukowanych około 665 milionów świń, a produkcja wieprzowiny powinna wzrosnąć o 2,5 miliona ton lub 5% w porównaniu do 2021 roku do 50 milionów ton. Zdaniem ekspertów przyczynia się do tego wyższa liczba świń i bardziej wydajne lochy.

 

Spodziewany jest również wzrost spożycia wieprzowiny w Chinach, ale według prognoz będzie on bardziej umiarkowany o prawie 1,5 mln t lub 3% do 53,2 mln t. Według ekspertów amerykańskich, zachowania konsumpcyjne Chińczyków zmieniają się w kierunku innych źródeł białka. Ostrożne są również perspektywy dotyczące poziomu cen trzody chlewnej, które przy rosnącej podaży i wysokich zapasach pozostaną raczej niskie.

 

Jednak firma hodowlana Genesus, która działa na całym świecie, a także w Chinach, widzi to inaczej. Wskazuje na utrzymujące się wysokie straty w produkcji trzody chlewnej w Chinach przy niskich cenach i wysokich kosztach produkcji. Z tego powodu lochy zostały wycofane z produkcji na kilka miesięcy, a według analityków Genesus należy spodziewać się wyższych cen w dalszej części roku przy malejącej podaży trzody chlewnej.

 

 

Źródło: ISN

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: