Naukowcy nie popierają tych, którzy próbują prowadzić ideologiczną wojnę przeciwko hodowli zwierząt

Redakcja
mięso, ideologia, nauka

Ponad 654 naukowców z uniwersytetów i instytucji badawczych z całego świata podpisało ważną międzynarodową deklarację popierającą zasadniczą rolę hodowli zwierząt w zrównoważonym systemie żywnościowym. Deklaracja dublińska  została sporządzona w październiku 2022 r. po dwudniowym międzynarodowym szczycie na temat społecznej roli mięsa.

 

Szczyt w Dublinie zgromadził czołowych światowych naukowców ze Stanów Zjednoczonych, Europy i Australii. Była to kontynuacja dyskusji, które odbyły się na szczycie Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Systemu Żywnościowego w 2021 r.

 

Około 50 australijskich naukowców znalazło się wśród sygnatariuszy jednostronicowej deklaracji, która wciąż zyskuje na popularności w międzynarodowej społeczności naukowej – z około 200 podpisów w październiku do ponad 654 w styczniu.

 

Dyrektor generalny Australian Meat Processor Corporation, Chris Taylor, uczestniczył w szczycie i powiedział, że jego trzy obszary zainteresowania obejmują rolę mięsa w diecie i zdrowiu, rolę mięsa w zrównoważonym środowisku oraz rolę mięsa w społeczeństwie, ekonomii i kulturze.

 

- Szczyt przede wszystkim miał na celu przedstawienie nauki stojącej za rolą systemów mięsa i żywego inwentarza w skali globalnej, ale także oddzielenie dyskusji opartej na dowodach od ideologii i kształtowania polityki oraz zapewnieni jednoznacznej wykładni naukowej — powiedział Taylor. - Zaprezentowane treści zostały poparte ponad tysiącem recenzowanych artykułów naukowych. Wnioski są przytłaczające i pokazuję, że najwyższe standardy nauki i badań nie wspierają często redukcjonistycznego podejścia przyjmowanego przez tych, którzy próbują prowadzić ideologiczną wojnę przeciwko hodowli zwierząt – wyjaśniał.

 

Oświadczenie otwierające deklarację mówi, że „systemy hodowlane muszą rozwijać się w oparciu o najwyższe standardy naukowe” oraz że są one „zbyt cenne dla społeczeństwa, aby paść ofiarą uproszczeń, redukcjonizmu lub fanatyzmu”. Uznaje, że dzisiejsze systemy żywnościowe „stoją w obliczu bezprecedensowego podwójnego wyzwania”: zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego i wyżywienia dla rosnącej populacji świata.

 

Uznaje również kwestie związane z „niektórymi metodami i skalą systemów produkcji zwierzęcej”, które stoją przed wyzwaniami związanymi z różnorodnością biologiczną, zmianami klimatycznymi i przepływami składników odżywczych. Taylor powiedział, że deklaracja zapewnia szeroki zakres zrównoważonych poglądów naukowych i znacznie ułatwi publikowanie i promowanie tego, co mówi nauka.

 

 

Źródło: euromeatnews.com

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz