Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Fałszywi obrońcy mięsa? Po wyborach białko z robaków już nikomu nie przeszkadza

Redakcja
robaki, owady, rezolucja, Bruksela

W ubiegłym tygodniu Parlament Europejski przyjął rezolucję dotyczącą europejskiej strategii w zakresie białka. Większość europosłów Prawa i Sprawiedliwości głosowała „za”, choć jeszcze niedawno, w okresie przedwyborczym, występowali w obronie „polskiego schabowego”, który miał być zagrożony przez białko z robaków. Gdy kurz po kampanii wyborczej opadł, robaki w naszej diecie nie wydają się już tak straszne dla naszych reprezentantów w Brukseli.

 

- Wiosną politycy Zjednoczonej Prawicy, głównie Suwerennej Polski, ostrzegali, że Unia Europejska "nakaże Polakom jeść robaki". Przez kilka tygodni alarmowali m.in. wielkimi ilustracjami czy filmikami owadów, które zamieszczali w mediach społecznościowych. Sugerowali, że tylko oni bronią niepodległości polskiego talerza. Cel był prosty: stworzenie przekazu, że Unia Europejska zatraca się w irracjonalnej rzeczywistości, a politycy Zjednoczonej Prawicy są konserwatywną kotwicą Europy – przypomina publikacja portalu Interia. - Sęk w tym, że za słowami sprzed kilku miesięcy nie poszły czyny. W ubiegłym tygodniu Parlament Europejski przyjął rezolucję dotyczącą europejskiej strategii w zakresie białka. "Za" było 307 parlamentarzystów, w tym zdecydowana większość europosłów Prawa i Sprawiedliwości – czytamy w popularnym portalu.

 

 

Rezolucja wprost wskazuje, że białko tego pochodzenia mogłoby być przeznaczone dla ludzi. - Przetwarzanie roślin wysokobiałkowych i użytków zielonych generuje produkty uboczne, które można wykorzystywać w sposób wspierający rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym, na przykład przez wykorzystanie ich do spożycia przez ludzi, do produkcji energii ze źródeł odnawialnych, nawozów, paszy dla zwierząt lub ekologicznych chemikaliów – głosi przyjęty dokument.

 

Kilku europosłów Prawa i Sprawiedliwości zapowiedziało zmianę głosowania, na co mają jeszcze kilka dni. Jak podaje Interia, Patryk Jaki z Suwerennej Polski najpierw zagłosował na „tak”, ale szybko dokonał zmiany swojej decyzji i skorygował swój głos na „nie”. Jak twierdzi, pomylił się. Decyzji nie zmieni m.in. Andżelika Możdżanowska, która przekonuje, że została ona podjęta w interesie polskiego rolnika.

 

Pełna treść publikacji Interii dostępna jest tutaj – kliknij.

 

 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: