Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Holandia: Sektor trzody chlewnej zmniejsza emisję gazów cieplarnianych o 46 procent w ciągu 30 lat

Redakcja
trzoda chlewna, metan, emisje

W ciągu ostatnich 30 lat holenderskiej hodowli trzody chlewnej udało się zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych o 46 procent na kilogram żywej wagi. Wynika to głównie z odmiennej produkcji pasz i niższej emisji metanu ze składowania obornika. Prosięta mają nawet o 56 procent niższą emisję. 

 

Jaka jest konkretna sytuacja w zakresie emisji gazów cieplarnianych w hodowli trzody chlewnej? Czy rosną, pozostają na tym samym poziomie czy maleją? I jak dużo? Aby odpowiedzieć na te pytania, firma Wageningen Livestock Research (WLR) przeprowadziła analizę cyklu życia (LCA) we współpracy z firmą Blonk. W tym LCA obliczono emisję gazów cieplarnianych w latach 1990–2020 w łańcuchu hodowli trzody chlewnej, od hodowli macior do hodowli trzody chlewnej. WLR i Blonk przeprowadzili te badania w kontekście projektu Vital Pig Farming, finansowanego przez Top Sector Agri & Food i Vital Pig Farming Coalition.

 

Na potrzeby tej analizy WLR i Blonk zebrali liczne dane z różnych lat. Dane dotyczące paszy dotyczyły na przykład składu, pochodzenia, zawartości i uprawy. Dane dotyczące charakterystyki produkcji obejmowały wykorzystanie paszy, masę ciała i energochłonność w gospodarstwie. Następnie w analizie uwzględniono emisję gazów cieplarnianych (ślad węglowy) wyrażoną w ekwiwalentach CO2 na kilogram żywej wagi (eq CO2 / kg LW).

 

Produkcja pasz daje największe możliwości redukcji

 

Z analizy wynika, że ​​główny udział w całkowitej emisji we wszystkich latach pochodził z produkcji pasz (tj. uprawy, przetwarzania, transportu, zmiany użytkowania gruntów) oraz emisji metanu ze składowania obornika zarówno dla prosiąt, jak i tuczników. Na przykład badanie danych pokazuje, że prosięta mają o 56 procent niższą emisję CO2 eq/kg LW w 2020 r. w porównaniu z 1990 r. Tuczniki, w tym prosięta do odchowu, osiągnęły o 46 procent niższą emisję CO2-eq/kg LW w porównaniu do okresu sprzed 30 lat. Redukcję tę osiągnięto głównie poprzez lepsze wykorzystanie paszy i mniejsze wydalanie materii organicznej. Przełożyło się to na niższą emisję z produkcji paszy oraz emisję metanu z obór. Ponadto emisje na kilogram paszy również spadły w 2020 r. w porównaniu z 1990 r. Wynika to m.in. z wyższych plonów z hektara, zróżnicowanego składu pasz oraz większego wykorzystania produktów ubocznych i pozostałości z sektora spożywczego.

 

W ramach analizy dostępnych danych przeprowadzono różne analizy wrażliwości. Ma to na celu analizę niepewności niektórych danych wejściowych. Analizy te wykazały, że zmniejszona emisja CO2 eq/kg LW  z tuczników w 2020 r. w porównaniu z 1990 r. wahała się od 33% do 52%. Prosięta mają o 56 procent niższą emisję CO2 eq/kg LW w 2020 r. w porównaniu z 1990 r. Spadek ten wynika z faktu, że lochy mogą odchować więcej prosiąt, lepiej wykorzystać paszę i zmniejszy,c wydalanie OS.

 

Badania LCA pokazują, że największą redukcję w przypadku prosiąt i tuczników można osiągnąć w zakresie produkcji paszy, konwersji paszy i emisji metanu ze składowania obornika. W następnym kroku zostaną obliczone różne strategie redukcji, aby uzyskać wgląd w to, w jaki sposób można osiągnąć dalszą redukcję gazów cieplarnianych w hodowli trzody chlewnej.

 

 

Źródło: Pig Business

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: