Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Chiny otwierają się na rosyjską wieprzowinę

Redakcja
wieprzowina, Chiny, import Rosja

Po latach negocjacji, Chiny ponownie otworzyły rynek wieprzowiny z Rosji. 15-letni zakaz importu ze względu na afrykański pomór świń (ASF) w Rosji został zniesiony w oparciu o niedawną ocenę ryzyka dla wieprzowiny z regionów wolnych od ASF. Zapotrzebowanie importowe Chin na wieprzowinę w ostatnim czasie ponownie wzrosło. Największymi eksporterami do Państwa Środka są obecnie Hiszpania i Brazylia.

 

Generalna Administracja Celna Chin (GAC) utorowała drogę dostawom rosyjskiej wieprzowiny do Republiki Ludowej. Jak ogłosiła Federalna Służba Nadzoru ds. Zdrowia Zwierząt i Roślin w Rosji (Rosselkhoznadzor), 15-letni zakaz importu został zniesiony. Według GAC decyzja została podjęta na podstawie wyników ostatniej oceny ryzyka i analizy państwowego systemu kontroli ASF w Rosji. Jednak zgodnie z nowymi przepisami dozwolony jest wyłącznie import wieprzowiny z regionów Rosji, w przypadku których udowodniono, że są wolne od wirusa.

 

Zdaniem Rosselchoznadzora obecne otwarcie rynku poprzedziły dziesięcioletnie negocjacje w sprawie ponownego dopuszczenia rosyjskich produktów wieprzowych na rynek chiński. Organ zauważył, że w nadchodzących miesiącach chińska administracja celna określi szczegółowe wymogi dotyczące kontroli i kwarantanny dostaw rosyjskiej wieprzowiny. Ze względu na wymogi regulacyjne pierwszy eksport wieprzowiny do PRL spodziewany jest najwcześniej w drugim lub trzecim kwartale 2024 roku. Obydwa kraje muszą jeszcze podpisać protokół weterynaryjny. Eksporterzy muszą uzyskać świadectwa weterynaryjne, a chińscy importerzy muszą zarejestrować się w systemie.

 

Rosja spodziewa się dużej konkurencji

 

Przewodniczący Krajowego Stowarzyszenia Hodowców Świń (NSS) w Rosji Jurij Kowalow zwrócił uwagę, że coraz mniej krajów jest wolnych od ASF, dlatego muszą obowiązywać kontrole importu, ale niekoniecznie kompleksowe zakazy importu. - Wchodząc na rynek chiński, Rosja będzie musiała stawić czoła znaczącej konkurencji, ale jeśli uda nam się zdobyć 5–7% tego rynku, będzie to ogromny sukces – powiedział Kowalow. Zdaniem analityków, Chiny podejmują ten krok, aby zdywersyfikować swój import i wzmocnić handel z Rosją jako partnerem strategicznym.

 

Według najnowszych informacji ministerstwa rolnictwa w Pekinie, od stycznia do sierpnia 2023 roku Chiny zaimportowały łącznie około 1,17 mln ton wieprzowiny. To o prawie 10% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Ponadto o prawie 8% wzrósł import podrobów wieprzowych do 780 tys. ton. Ilości te nie są jednak zbliżone do rekordowych liczb z lat 2020 i 2021. Największymi dostawcami mięsa w tym roku były dotychczas Hiszpania i Brazylia, a w przypadku produktów ubocznych Stany Zjednoczone i Hiszpania.

 

 

Źródło: ISN

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: