Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Kolosalne obniżki cen tuczników. Hodowcy z niepokojem czekają na ruch kupujących

Redakcja
ceny tuczników, ceny świń, ceny żywca wieprzowego

- Jak wygląda sytuacja na rynku tuczników w Polsce? Podobnie jak na Zachodzie – obniżki. W tym tygodniu zakłady obniżają stawki średnio o 60 groszy, do poziomu maksymalnego w okolicy około 9,60 zł za kg w klasie E. Obniżka wydaje się kolosalna, szczególnie porównując ją do stawek zeszłotygodniowych - pisze w swoim cotygodniowym komentarzu Bartosz Czarniak ze związku Polsus. 

 

Niestety nacisk zakładów ubojowych na rynek trzody chlewnej za Odrą wpłynął na decyzję o kolejnych obniżkach ceny tuczników na sesji VEZG. Decyzja ta była poprzedzona dwoma nieudanymi aukcjami ISW, na których w tej formule nie sprzedano ani jednego tucznika. Obecnie w Niemczech oferuje się 2,10 Euro za kg mięsa w klasie E, co daje w polskiej walucie 9,49 zł/kg.

 

Obniżki nie zaskakują, ponieważ Europa nadal jest dużo droższa od największego konkurenta międzynarodowego, jakim są Stany Zjednoczone, toteż zakładom europejskim nie pozostaje nic innego jak granie na obniżki. Obecną grę potęguje dodatkowo polityka Chin, która zgodziła się na rejonizację w imporcie wieprzowiny z Rosji. Fakt, że Rosja nadal nie może sobie poradzić sobie z wirusem ASF, nie wpłynął na decyzję polityczną Pekinu. Możliwość ściągnięcia mięsa od najbliższego sąsiada będzie na pewno wpływać na obniżki cenowe u nich, a także i u nas.

 

Jak wygląda sytuacja w Polsce? Podobnie jak na Zachodzie – obniżki. W tym tygodniu zakłady obniżają stawki średnio o 60 groszy, do poziomu maksymalnego w okolicy około 9,60 zł za kg w klasie E. Obniżka wydaje się kolosalna, szczególnie porównując ją do stawek zeszłotygodniowych, ale…. No właśnie, ale… Warto tutaj zauważyć, że stawka ta jest wyższa od niemieckiej o ponad 10 groszy, a w zeszłym tygodniu różnica ta była mniejsza. Z czego to wynika? Z różnic kursu Euro, bowiem od zeszłego tygodnia złotówka umocniła się względem europejskiej waluty o ponad 10 groszy, przez co przelicznik ceny niemieckiej do polskiej jest na naszą niekorzyść…ale… No właśnie znów użyje słowa ale… Dzięki tym spadkom, taniej kupimy chociażby importowane dodatki paszowe, jak soję, a nawet wpływa to na ceny zbóż w kraju, które również spadają. Kolejny czynnik, który spowodował, że zakłady tak chętnie obniżyły cenę jest fakt, że spadki te były spodziewane, więc wielu rolników wolało nie czekać i zgłosić do sprzedaży lżejsze świnie – co pozwoliło zapełnić spokojnie grafiki zakupowe. Dlaczego więc w Polsce cena jest wyższa niż w Niemczech? Bo mamy niskie połowie świń.

 

Obniżka w Niemczech była naprawdę spora i tak naprawdę dopiero najbliższa sesja ISW pokaże, czy wystarczająca. Wszyscy z niepokojem czekamy na ruch kupujących. Jeżeli uznają oni obecne stawki za akceptowalne, to zobaczymy w końcu handel na małej giełdzie, a to z kolei wpłynie na choć chwilową stabilizację cenową.

 

 

Autor: Bartosz Czarniak (Polsus)

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: