Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Holenderski Vion zwija biznes w Niemczech. Likwidują zakład ubijający 70 tys. świń tygodniowo

Redakcja
Vion, Holandia, Niemcy

Holenderska firma mięsna Vion rezygnuje z dużej części swojej działalności w Niemczech. Ubojnia Emstek ma zostać zamknięta i to nie jedyne informacje o wycofywaniu się Holendrów z tego rynku.

 

Niemiecki rynek mięsny obciążony jest dużymi nadwyżkami mocy produkcyjnych w rzeźniach. Holenderski gigant mięsny Vion plasuje się na trzecim miejscu pod względem ubojów na rynku niemieckim.

 

Sytuacja na rynku trzody chlewnej powoduje, że Holendrzey postanowili wprowadzić cięcia. Częścią tych planów jest zamknięcie rzeźni w Emstek. Zakład ma zdolność uboju 70 000 świń tygodniowo. Jak dotychczas firmie Vion nie udało się znaleźć kupca. Dlatego planowana jest likwidacja zakładu, która nastąpi najpóźniej do końca marca 2024 r. Wstępne raporty wspominały nawet o 31 stycznia. Według Vion w zakładzie zatrudnionych jest 750 pracowników.

 

 

 

 

Oprócz zakładu w Emstek, Vion wygasi jeszcze trzy trzy ubojnie ze swoich dziewięciu lokalizacji w Niemczech. Ubojnia bydła i sklep spożywczy w Altenburgu oraz zakład specjalistyczny w Ahlener, Fleischhandel, mają zostać sprzedane konkurencyjnej firmie Tönnies. Własność Vion w Perlebergu powinna trafić do Schlachthof Uhlen GmbH. Łącznie w tych lokalizacjach zatrunionych jest ok. 700 osób. Dodajmy, że latem ubiegłego roku holenderska firma zaprzestała uboju bydła w Bad Bramstedt .

 

Grupa Vion Food odnotowała stratę w latach 2021 i 2022. W 2022 roku zysk przed opodatkowaniem i odsetkami (EBIT) spadł o 23,5 mln EUR. Według spółki negatywne wyniki wynikały głównie z niemieckiej działalności związanej z wieprzowiną i sprzedażą detaliczną.  W celu dostosowania struktur w 2022 roku uruchomiony został program transformacji „Zmiana, która ma znaczenie”. W ramach programu dokonano także przeglądu mocy produkcyjnych w zakładach Emstek, Holdorf i Landshut. Najwyraźniej, zdaniem zarządu, dostosowania nie są wystarczające, dlatego coraz więcej lokalizacji jest obecnie zamykanych.

 

Według firmy Vion niemiecki sektor trzody chlewnej przechodzi obecnie strategiczną restrukturyzację, mającą na celu zmniejszenie nadwyżki mocy produkcyjnych i uregulowanie obsady zwierząt gospodarskich – w całym kraju, ale szczególnie w północnych Niemczech. - Restrukturyzacja ta ma miejsce w środowisku rynkowym, w którym kładzie się duży nacisk na przystępne ceny – stwierdziły władze spółki. Jednocześnie branża dąży do większego dobrostanu zwierząt i zrównoważonego rozwoju, co powoduje konieczność dostosowania się do wyższych cen. Sektor wołowiny znajduje się w podobnej sytuacji i również odnotowuje roczny spadek produkcji. Wszystkie te zmiany doprowadziły do ​​dostosowania strategii Vion na głównych rynkach i do obecnych działań redukcyjnych w Niemczech.

 

Jako powód restrukturyzacji w Niemczech, Vion wskazuje również na wybuch afrykańskiego pomoru świń w 2019 roku, co znacząco ograniczyło możliwości eksportowe firmy. Ponadto Vion musi stawić czoła ostrej konkurencji na rynku globalnym ze Stanów Zjednoczonych, Ameryki Południowej i Chin.

 

 

Źródło: Agrarheute 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: