Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Złe wieści dla hodowców świń. Amerykanie prognozują gwałtowny spadek chińskiego importu wieprzowiny

Redakcja
import wieprzowiny, Chiny

Służba ds. Rolnictwa Zagranicznego (FAS) Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) spodziewa się, że import wieprzowiny do Chin spadnie w tym roku. Eksperci spodziewają się spadku o prawie 400 tys. ton w porównaniu z rokiem poprzednim. Oczekuje się, że w 2025 r. wielkość importu ulegnie stabilizacji. Hodowcy trzody chlewnej w Unii Europejskiej nie powinni zatem liczyć na ożywienie chińskiego rynku wieprzowiny.

 

Każdy, kto liczy na nową dynamikę na chińskim rynku wieprzowiny i większy popyt na import, prawdopodobnie się rozczaruje. Rozwój sytuacji wskazuje raczej na gwałtowny spadek importu wieprzowiny w Chinach. Foreign Agricultural Service (FAS) Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) zakłada obecnie, że wolumen importu spadnie z nieco poniżej 1,9 mln ton w 2023 r. do 1,5 mln ton w tym roku.

 

 

W 2022 roku Chiny kupiły za granicą ok. 2 miliony ton wieprzowiny. Natomiast w latach 2021 i 2020 było to odpowiednio ponad 4 miliony i 5 milionów ton ze względu na skutki afrykańskiego pomoru świń (ASF), który szalał wówczas w kraju. Wcześniej granicę 2 mln ton przekroczono dopiero w 2019 r. FAS oczekuje, że w 2025 r. popyt na zagraniczną wieprzowinę utrzyma się na poziomie 1,5 mln ton.

 

Chińczycy zmieniają nawyki żywieniowe

 

Słabszy popyt na wieprzowinę tłumaczy się m.in. tym, że chińscy konsumenci zaczęli odżywiać się bardziej świadomie. Wieprzowina jest nadal podstawowym pożywieniem, ale Chińczycy coraz częściej sięgają po inne źródła białka zwierzęcego, takie jak wołowina, drób i owoce morza, które są uważane za zdrowsze.

 

Popyt ogranicza także słabnąca gospodarka Państwa Środka. W tym roku, jak podaje FAS, w mediach pojawiło się wiele doniesień o wysokiej w regionie stopie bezrobocia, zamykaniu restauracji w mniejszych miastach i spadku wydatków na restauracje w przeliczeniu na mieszkańca. Źródła podają również, że prowadzona przez rząd kampania przeciwko stratom i marnotrawieniu żywności, a także środki oszczędnościowe dotyczące oficjalnych i biznesowych bankietów, zmniejszyły popyt na wieprzowinę.

 

 

Źródło: ISN

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: