Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Kolejne spadki na giełdach.

W mijającym tygodniu coraz większy kryzys zadłużeniowy w strefie euro i coraz gorsze perspektywy dla gospodarki światowej wywołały falę wyprzedaży kontraktów zbożowych na giełdzie w Chicago.

Sprzedaż dokonywana była głównie przez fundusze. W przypadku pszenicy dodatkowym czynnikiem spadkowym jest duża konkurencja w eksporcie ze strony dostawców z basenu Morza Czarnego. W bieżącym tygodniu Egipt po raz kolejny zakupił pszenicę (240 tys. ton), natomiast Etiopia 300 tys. ton od eksporterów z tego regionu.

 

Zniżki można było zauważyć także na giełdach UE. Pszenica w kontrakcie styczniowym potaniała w ciągu tygodnia o 2,3% do 178,8 EUR/tonę, kukurydza o 3,3% do 177 EUR/tonę.

O spadkach decydowały pogarszające się perspektywy dla strefy euro. W tym tygodniu doszło do obniżek ratingu dwóch krajów należących do Unii Europejskiej (Portugalii oraz Węgier) do tzw. poziomu „śmieciowego”.

Gorsze nastroje utrzymują się na wszystkich unijnych giełdach. Euro traci na wartości wobec dolara amerykańskiego osiągając poziom najniższy od siedmiu tygodni.

Notowania zbóż w UE wciąż są relatywnie wysokie w stosunku do średniej z ostatnich kilku dekad. Odczuwają to unijni hodowcy, którzy płacą wysokie ceny za zboża paszowe.

 

Na posiedzeniu Komitetu Zarządzającego do spraw Zbóż została podjęta decyzja o przedłużeniu zawieszenia ceł w imporcie pszenicy niskiej i średniej jakości, a także jęczmienia do końca czerwca 2012 roku.

 

Zbiory zbóż w UE w tym roku uznaje się za dobre, co potwierdzają wszystkie dostępne szacunki. Aż o 17% (do 64,4 mln ton) w porównaniu z poprzednim sezonem wzrosła produkcja kukurydzy. Jak wynika z raportu KE, w sezonie 2011/2012 unijny bilans kukurydzy będzie zrównoważony (całkowita podaż wyniesie 77,6 mln ton, a całkowite zużycie 66,6 mln ton). Kukurydza jest też gatunkiem, którego eksport z Unii w obecnym sezonie jest znacznie wyższy niż w ubiegłym.

Zważając na potencjał eksportowy Ukrainy, która jest w posiadaniu znacznych ilości kukurydzy do zaoferowania po konkurencyjnych cenach oraz biorąc pod uwagę utrzymujące się w Unii stawki celne na importowaną kukurydzę na poziomie zerowym, należy spodziewać się, że zwłaszcza po dostawy z Ukrainy będą sięgać unijni importerzy na czele z Hiszpanią i Włochami.

 

Istotne będą też tendencje na chicagowskiej giełdzie CBOT. Ceny kukurydzy spadają również w transakcjach rzeczywistych i wszystko wskazuje na utrzymywanie się tych spadkowych tendencji.

 

Notowania pszenicy w kontrakcie grudniowym na CBOT w sezonie 2011/2012 obniżyły się o 2,2% do 212 USD/tonę, z kolei notowania kukurydzy o 4,2% do 231,8 USD/tonę. Do ostatnich spadków przyczyniły się przede wszystkim narastające obawy o sytuację ekonomiczną na świecie i w strefie euro, co spowodowało niechęć do ryzyka.

W bieżącym tygodniu fundusze bardzo aktywnie sprzedawały kontrakty zbożowe, co zostało odzwierciedlone w spadku notowań.

Zniżki powodowane są też przez gorsze od oczekiwanych wyniki eksportu zbóż z USA, co ma związek z ostrą konkurencją o rynki zbytu ze strony dostawców z basenu Morza Czarnego.

 

Zbiory kukurydzy oraz soi w Stanach Zjednoczonych już zakończono, a obecność kukurydzy z tegorocznych zbiorów na rynku ma również spadkowy wpływ na kształtowanie się cen.

 

Źródło: FAMMU/FAPA


Loading comments...
Wiadomość z kategorii: