Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Kontynuacja wzrostów cen zbóż na giełdach.

Mijający tydzień przyniósł kolejne wzrosty notowań zbóż. Notowania pszenicy w kontrakcie marcowym na MATIF wzrosły z 198,50 euro t pod koniec ubiegłego tygodnia do 209,25 euro t obecnie, a kukurydzy odpowiednio z 200,00 euro t do 205,25 euro "t.

Umacniały się także ceny na CBOT. Tutaj pszenica w najbliższym kontrakcie podrożała przez tydzień z 224,30 USD/t do 238,50 USD/t, a kukurydza – z 240,70 USD/t do 250,90 USD/t.

 

Obserwowane wzrosty cen zbóż na giełdach analitycy tłumaczą przede wszystkim zwiększonymi zakupami kontraktów zbożowych przez fundusze inwestycyjne. Wzmożona aktywność inwestorów wiązana jest m. in. z informacjami o ewentualności wprowadzenia restrykcji w eksporcie przez Rosję oraz Argentynę. Pogłoski te zostały jednak zdementowane przez źródła rządowe obu krajów. Argentyna nie potwierdziła zamiaru szybkiego zastosowania limitów w eksporcie, a Rosja wprowadzenia ceł wywozowych dla zbóż, choć było to przedmiotem rozważań pod koniec minionego roku.
Ograniczenia w eksporcie w przypadku obu tych kluczowych dostawców mogłyby oznaczać osłabienie konkurencji o rynki zbytu i zwiększenie roli USA w światowym eksporcie.

 

Obawy dotyczące Rosji i Argentyny nie są zupełnie bezpodstawne. Argentyna doświadcza skutków suszy, co spowoduje ok. 7% spadek produkcji kukurydzy – w porównaniu do ubiegłorocznego rekordu. Natomiast Rosja zbliża się powoli do wyznaczonego pułapu 24-25 mln
ton w eksporcie zbóż, przy przekroczeniu którego rosyjski rząd zapowiadał wprowadzenie ceł wywozowych. Dotychczasowy eksport w bieżącym sezonie jest szacowany na 19,5 mln ton.

 

Ostatnio pojawiły się też obawy o kondycję ozimej pszenicy i ewentualne wystąpienie strat mrozowych w niektórych rejonach Rosji. W nie najlepszym stanie znajdują się też oziminy na Ukrainie. Według ProAgro, tegoroczne zbiory zbóż w tym kraju mogą wynieść tylko 40 mln ton, znacząco mniej w porównaniu z 56,7 mln ton w zeszłym roku. Jest to jednocześnie najbardziej pesymistyczna z prognoz zbiorów zbóż na Ukrainie podawanych w ostatnim okresie.
Poza tym, do wzrostów cen na amerykańskich giełdach przyczynia się osłabienie dolara, które jest korzystne dla eksportu z USA. W zeszłym tygodniu tygodniowy wywóz kukurydzy był najwyższy od miesiąca, a pszenicy od dwóch miesięcy.


Jak Jak podała U.S. Commodity Futures Trading Commission, inwestorzy niekomercyjni, w tym przede wszystkim fundusze „hedgingowe”, posiadają obecnie znaczne ilości tzw. „krótkich pozycji” w kontraktach na pszenicę na CBoT (93,135 tys. kontraktów). Duża ilość „krótkich pozycji” sprawia, że rynek staje się wrażliwy na znaczne wahania cen.

 

Źródło: FAMMU/FAPA
 


Loading comments...
Wiadomość z kategorii: