Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Redukcja prognoz plonów zbóż.

Komisja Europejska zredukowała prognozy plonów pszenicy i jęczmienia w bieżącym sezonie.

Pogarszają się również perspektywy dla kukurydzy ze względu na ciepłą i upalną pogodę w południowej i wschodniej części kontynentu europejskiego. Natomiast w niektórych krajach zachodniej części Europy odnotowywane są nadmierne opady deszczu.

 

W raporcie zespołu monitorującego działającego przy KE – MARS – prognozowane średnie plony zbóż w Unii Europejskiej zostały obniżone o 3% do 4,95 ton z ha. Oznacza to plonowanie o 3,7% gorsze w porównaniu z ubiegłym sezonem i o 0,8% poniżej średniej z ostatnich pięciu sezonów – wynoszącej 4,99 t/ha.

Obecnie najwięcej szkód wyrządzają wysokie temperatury i susza w południowej i południowo-wschodniej części kontynentu. Wśród najbardziej dotkniętych krajów należy wymienić: Hiszpanię, Włochy, Węgry, Rumunię, Bułgarię oraz Ukrainę.

 

Według ostatnich prognoz MARS przeciętne plony pszenicy w UE wyniosą 5,57 ton z ha, co oznacza plonowanie na poziomie średniej z ostatnich pięciu sezonów. W ubiegłym roku przeciętne plony pszenicy wyniosły nieco więcej – 5, 59 ton z ha.

Prognozowane średnie plony jęczmienia wynoszą obecnie 4,31 t/ha, co oznacza nieznacznie niższy poziom w porównaniu ze średnią z okresu ostatnich pięciu sezonów w wysokości 4,36 t/ha.

 

Najbardziej znaczące cięcie prognoz plonowania zostało jednak dokonane dla kukurydzy – o 8,8% wobec prognoz z ubiegłego miesiąca do 6,73 t/ha. Oznacza to plonowanie o 3% gorsze w stosunku do średniej z ostatnich pięciu sezonów.

Pogorszenie prognoz dla kukurydzy jest odzwierciedleniem skutków niekorzystnych warunków pogodowych dla upraw kukurydzy na Węgrzech, we Włoszech i Rumunii.

 

Szczególnie niski poziom nawilgotnienia gleb odnotowywany jest obecnie w Rumunii. Poziom ten określony został jako krytycznie niski. Oznaki niedoborów wody są już widoczne w pogarszającej się kondycji upraw. Także w Włoszech wysokie temperatury i niedostateczna wilgotność miały negatywny wpływ na uprawy.

 

Źródło: FAMMU/FAPA


Loading comments...
Wiadomość z kategorii: