Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Francuskie plany interwencji na rynku zbóż.

Kluczowi producenci zbóż na świecie powinni skoordynować swoje polityki w ramach G-20, a produkcja biopaliw z żywnościowych surowców roślinnych powinna zostać zawieszona – tak ocenił francuski minister rolnictwa Stephen Le Foll.

Wysokie ceny zbóż zagrażają bezpieczeństwu żywnościowemu krajów rozwijających się, a ich skutki są widoczne w całym łańcuchu żywnościowym.

Francuski minister rolnictwa uważa za konieczne pilne zwołanie przewidzianego w takiej sytuacji posiedzenia krajów G-20 w formie tzw. „rapid response forum”, w celu zapobieżenia panicznym zakupom, niekontrolowanej spekulacji i potwierdzeniu zobowiązań do niestosowania restrykcji w eksporcie zbóż. Spotkanie zostało zaplanowane na połowę października br.

 

W planie działań postawiono znak zapytania w kwestii stosowania obligatoryjnych mandatów w produkcji biopaliw z wyraźnym wskazaniem na USA. Kolejnym działaniem proponowanym przez Francję jest utworzenie zapasów żywnościowych na cele kryzysowe. FAO popiera koncepcję Francji w tej kwestii. Według da Silva, potrzebna jest koordynacja działań pomiędzy krajami. Szef FAO uważa, ze obecne wysokie ceny zbóż zachęcą producentów do zwiększania produkcji. Stąd można przypuszczać, że w kolejnym sezonie odnotujemy bardzo dobre zbiory. Jeśli tak się stanie, to będzie to dobry moment do utworzenia rezerw strategicznych. Francja nie precyzuje jednak w jaki sposób i kiedy koncepcja zapasów strategicznych żywności miałaby zostać wcielona w życie. Trzeba przy tym podkreślić sceptyczne podejście do tego pomysłu reprezentowane przez wielu analityków. Uważają oni, że zapasy strategiczne, mające zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe w skali globu, będą przede wszystkim kosztownym przedsięwzięciem, m.in. ze względu na konieczność dokonywania rotacji.

Ponadto Paryż zamierza doprowadzić do przyjęcia regulacji przeciwdziałającej spekulacjom surowcami rolniczymi w obrocie giełdowym.

Francja planuje również szereg działań na rynku krajowym. Kraj zamierza zainwestować 1 mld euro w budowę silosów zbożowych o pojemności 5 mln ton zbóż. Poza tym Francja ma zwiększyć produkcję roślin wysokobiałkowych. Rząd przewiduje także pomoc dla rolników znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej ze względu na rosnące koszty produkcji.

 

Rozważane są również zmiany w systemie podatków rolniczych, tak aby zwiększyć dochody producentów rolnych. Ponadto, wsparcie biopaliw pierwszej generacji ma być progresywnie znoszone w okresie od 2014 do 2016 roku.

 

Źródło: FAMMU/FAPA


Loading comments...
Wiadomość z kategorii: