Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Napięty bilans zbóż w Rosji

W nadchodzącym sezonie Rosja planuje odbudować rezerwy strategiczne zbóż poprzez skup interwencyjny w wysokości od 4,8 mln ton do nawet 10 mln ton.

Oznacza to, że nawet przy założeniu realizacji wysokich zbiorów, oficjalnie w dalszym ciągu prognozowanych na 95 mln ton, kolejny sezon może charakteryzować się napięciem krajowego bilansu zbożowego. Będzie to miało także odzwierciedlenie w mniejszym eksporcie niż wynikałoby z potencjału.

 

W tym sezonie Rosja została zmuszona do uruchomienia prawie wszystkich posiadanych rezerw zbóż. Na początku sezonu stan zapasów interwencyjnych szacowano na około 5 mln ton. Pod koniec sezonu poziom ten ma się obniżyć do zaledwie 0,3 mln ton ziarna. Od jesieni 2012 r. trwa cotygodniowa odsprzedaż zbóż z zapasów. W cotygodniowych przetargach na rynek trafia po 130 tys. ton zbóż.

Dzięki wzmożonej odsprzedaży udało się doprowadzić do pewnego spadku cen na rynku wewnętrznym. Niemniej jednak ceny w dalszym ciągu utrzymują się na relatywnie wysokim poziomie.

 

Pomimo nie najlepszych wyników ubiegłorocznej produkcji zbożowej, szacowanej na zaledwie 71 mln ton, w pierwszym półroczu sezonu handlowego 2012/13 Rosja intensywnie eksportowała zboża. Dotychczasowy eksport oceniany jest na 13,7 mln ton. Jest to co prawda sporo mniej poniżej wywozu w tym samym okresie sezon wcześniej – 20 mln ton – jednak taki poziom sprzedaży należy uznać za całkiem przyzwoity wynik.

 

Rosja planowała zwiększyć import zbóż. Dotychczasowy przywóz (do połowy lutego br.) wyniósł 650 tys. ton, z czego 350 tys. ton sprowadzono z Kazachstanu.

 

Wszystko wskazuje na to, że nawet jeśli tegoroczne zbiory będą wysokie, to bilans zbożowy Rosji nadal pozostanie stosunkowo napięty. Sytuacja może jeszcze się pogorszyć jeśli rzeczywiste zbiory będą znacznie poniżej prognozowanych. Niestety nie wszystkie prezentowane obecnie prognozy są tak optymistyczne jak przewidywania formułowane przez Ministerstwo Rolnictwa. Pewnym niepokojem napawa nie najlepsza kondycja ozimin w niektórych rejonach kraju. Według analityków SovEcon, ok. 12% zasiewów ozimych zbóż jest w słabym stanie, jest to wyższy odsetek w porównaniu do poprzednich lat.

 

Źródło: FAMMU/FAPA


Loading comments...
Wiadomość z kategorii: