Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Podwyżka cen na giełdach

W tym tygodniu notowania pszenicy w najbliższym kontrakcie na Matif były na zbliżonym do zeszłego tygodnia poziomie – zniżka o 0,3% do 237,5 EUR "tonę.

W przypadku kukurydzy w kontrakcie czerwcowym odnotowano natomiast 2,3% wzrost w skali tygodnia do 224 EUR/tonę.

 

Zwyżkowo było też na CBoT. Tutaj pszenica w najbliższym kontrakcie podrożała przez ostatni tydzień o 4% do 262,4 USD/tonę, a kukurydza – o 3,4% do 289,7 USD/tonę. Obecne ceny są jednak w dalszym ciągu sporo niższe w porównaniu z notowaniami z jesieni ubiegłego roku. Ostatnie wzrosty cen na amerykańskich giełdach tłumaczone są przede wszystkim wzmożonym popytem ze strony eksporterów i producentów pasz.

Według danych handlowych prezentowanych przez USDA, wyniki eksportu pszenicy w ostatnim tygodniu były imponujące – 888,5 tys. ton, zawarto też kontrakt na dostawę 198,5 tys. ton w przyszłym sezonie handlowym. Łączna tygodniowa sprzedaż pszenicy była najwyższa od lutego 2011 roku.

 

Zdaniem niektórych analityków, rynek pszenicy w najbliższym czasie pozostanie pod wpływem dwóch przeciwstawnych czynników. Z jednej strony utrzymywać się będzie silny popyt na amerykańską pszenicę w eksporcie (co będzie czynnikiem wspierającym ceny), z drugiej jednak strony doniesienia o optymistycznych prognozach zbiorów pszenicy na półkuli północnej w nadchodzącym sezonie będą czynnikiem działającym zniżkowo. Możemy więc obserwować spore wahania cen w zależności od tego, który z tych czynników będzie w danej chwili dominował.

Obecne zwyżki mogą także świadczyć o wykorzystywaniu sytuacji nadwątlonych zapasów u kluczowych eksporterów. Prognozy zbiorów pszenicy w nadchodzącym sezonie są bardzo wysokie, niemniej jednak obecnie dostępność pszenicy na rynku jest mocno ograniczona.

 

W przypadku kukurydzy mogą obecnie działać podobne mechanizmy. Wzrosty cen pszenicy ciągną w górę ceny kukurydzy na CBoT. Poza tym zapasy tego gatunku w USA są obecnie wyjątkowo niskie. Także lepsze wyniki tygodniowej sprzedaży kukurydzy wpływają na wzrosty cen.

Wysokie zbiory kukurydzy w krajach Ameryki Południowej (Brazylia i Argentyna) będą jednak czynnikiem łagodzącym wzrosty.

 

Źródło: FAMMU/FAPA


Loading comments...
Wiadomość z kategorii: