Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

W Brukseli wciąż nie podjęto decyzji dotyczącej importu zboża z Ukrainy. Toczą się kolejne rozmowy

Redakcja
ukraina, zboże, Bruksela, zakaz importu

Komisja Europejska w dalszym ciągu poszukuje wzajemnie akceptowalnego rozwiązania problemu importu ukraińskiego zboża do pięciu krajów UE. Dlatego w najbliższą środę, 13 września, odbędzie się kolejne spotkanie w ramach Platformy Koordynacyjnej z udziałem przedstawicieli Ukrainy oraz Polski, Słowacji, Bułgarii, Rumuni i Węgier.

 

Miriam García Ferrer, rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. Rolnictwa i Handlu, mówiła o tym wczoraj podczas konferencji prasowej w Brukseli. Rzecznik powiedziała, że uczestnicy spotkali się już osiem razy, zauważając, że strony szukają konkretnych rozwiązań, aby zwiększyć zdolność „ścieżek solidarności do identyfikowania problemów i rozważania sposobów ich rozwiązania”. - W ramach platformy, Komisja Europejska spotyka się z Ukrainą, Mołdawią i pięcioma krajami sąsiadującymi, aby podzielić się danymi statystycznymi i informacjami na temat importu różnego rodzaju produktów objętych środkami ochronnymi – powiedziała rzeczniczka.

 

Zauważyła, że ​​Komisja Europejska poszerza krąg krajów członkowskich Platformy Koordynacyjnej. W zeszłym tygodniu w jej spotkaniu wzięli udział także przedstawiciele krajów bałtyckich i Chorwacji, gdyż chodzi o znalezienie alternatywnych sposobów transportu zboża. - Na cotygodniowe spotkanie zapraszamy także inne kraje UE, które chciałyby pomóc – deklaruje urzędniczka z Brukseli.

 

Zegar tyka

 

Miriam García Ferrer przypomniała, że ​​w ubiegłą środę, 6 września, odbyła się wymiana poglądów w Kolegium Komisji Europejskiej na temat rozwiązania problemu eksportu ukraińskiego zboża do pięciu sąsiadujących krajów UE, ale nie podjęto żadnej decyzji, dlatego Komisja Europejska kontynuuje poszukiwania takiego rozwiązania akceptowalnego przez obie strony. - Od uruchomienia „szlaków solidarności” do końca lipca z Ukrainy przewieziono 44 miliony ton ukraińskiego zboża, nasion słonecznika i produktów z nimi związanych. To pokazuje, że nie ma zakłóceń w ukraińskim eksporcie –  uważa Garcia Ferrer

 

Zwiększenie napływu produktów rolnych z Ukrainy na skutek problemów logistycznych spowodowało komplikacje na rynkach pięciu sąsiadujących krajów: Bułgarii, Węgier, Polski, Słowacji i Rumunii. Komisja Europejska po konsultacjach wprowadziła tymczasowe ograniczenia w eksporcie ukraińskiego zboża do wymienionych krajów, wygasające 15 września.

 

 

Źródło: Ukr Agro Consult

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: