Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Nie ma szans na ujawnienie listy firm, które kupowały zboże techniczne z Ukrainy

Redakcja
zboże techniczne, import, kontrola

- KAS przeprowadziła szereg kontroli celno-skarbowych w zakresie rzeczywistego wykorzystania sprowadzonego zboża deklarowanego jako techniczne. Obecnie toczą się postępowania w sprawach o tzw. oszustwa celne – informuje ministerstwo rolnictwa.

 

W odpowiedzi na zapytanie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) poinformowała, że zgodnie z art. 95b ust. 1 ustawy z dnia 19 marca 2004 r. - Prawo celne, indywidualne dane zawarte w zgłoszeniu celnym oraz innych dokumentach składanych przez zgłaszającego objęte są tajemnicą celną.

 

- Zgodnie z art. 95b ust. 7 ww. ustawy zakres podmiotów, którym mogą być udostępnione informacje objęte tajemnicą celną określony jest w art. 298 i art. 299 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Krajowa Rada Izb Rolniczych nie są wymienione w tym katalogu. Wobec powyższego nie jest możliwe przekazanie informacji odnośnie firm dokonujących importu oraz przekazanie do publicznej wiadomości informacji o tych firmach – czytamy w informacji MRiRW.

 

W odniesieniu do przywozu zboża technicznego z Ukrainy, resort rolnictwa informuje, że przywóz zbóż z przeznaczeniem technicznym/przemysłowym nie był (nie jest) zakazany ani przez przepisy prawa unijnego ani krajowego. Dopiero zmiana przeznaczenia na rynku wewnętrznym może prowadzić do naruszenia przepisów prawa żywnościowego. Już od stycznia 2023 r. KAS przeprowadziła szereg kontroli celno-skarbowych w zakresie rzeczywistego wykorzystania sprowadzonego zboża deklarowanego jako techniczne. Obecnie toczą się postępowania w sprawach o tzw. oszustwa celne.

 

Jak podaje ministerstwo, w 2022 r. zaimportowano do Polski z Ukrainy ok. 100 tys. zbóż deklarowanych jako techniczne, w porównaniu do 2,45 mln ton przywiezionych zbóż z Ukrainy ogółem. - W celu ukrócenia tego zjawiska już w grudniu 2022 r. wprowadzono regulacje, zgodnie z którymi, wszystkie przesyłki zbóż, w tym deklarowanych jako techniczne, przewożone przez polsko-ukraińskie przejścia graniczne do Polski, mają być poddawane obligatoryjnej kontroli celnej, wykonywanej przez organy celne. W każdym przypadku przesyłki zbóż były i są kierowane do granicznej kontroli każdej Inspekcji. Żadna przesyłka zbóż nie może opuścić przejścia granicznego bez zajęcia stanowiska przez ww. właściwe Inspekcje – przekonuje ministerstwo rolnictwa.

 

 

Źródło: KRIR

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: