Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Niezakłócony dostęp do światowych rynków zbóż i nawozów z Ukrainy i Rosji jednak będzie możliwy?

Redakcja
zboża, nawozy, Ukraina, Rosja

Jak poinformował rzecznik ONZ, najważniejsza urzędniczka ONZ ds. handlu Rebeca Grynspan spotkała się w poniedziałek z rosyjskimi urzędnikami w Moskwie w celu rozmów mających na celu umożliwienie „niezakłóconego dostępu” do światowych rynków zbóż i nawozów z Rosji i Ukrainy.


Rzecznik ONZ Stephane Dujarric potwierdził, że szef ONZ ds. pomocy Martin Griffiths również uczestniczył w spotkaniach wirtualnie.


Dujarric podkreśłił też, że Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres „w dalszym ciągu jest zdeterminowany, aby ułatwić niezakłócony dostęp do światowych rynków produktów spożywczych i nawozów, zarówno z Ukrainy, jak i Federacji Rosyjskiej”.
Dodał, że konsultacje Grynspana i Griffithsa z Rosją „odbywają się w tym celu”.


Organizacja Narodów Zjednoczonych oskarżyła wojnę Rosji na Ukrainie o pogorszenie światowego kryzysu żywnościowego.
Ukraina i Rosja są głównymi eksporterami zbóż, a Moskwa jest także dużym dostawcą nawozów na świat.


Urzędnicy ONZ pracują nad próbą wznowienia umowy, która umożliwiła bezpieczny eksport ukraińskiego zboża do Morza Czarnego.
Rosja opuściła pakt w lipcu – rok po wynegocjowaniu go przez Organizację Narodów Zjednoczonych i Turcję – skarżąc się, że jej własny eksport żywności i nawozów napotyka przeszkody oraz, że niewystarczająca ilość ukraińskiego zboża trafia do krajów potrzebujących.

 

 

Choć rosyjski eksport żywności i nawozów nie podlega zachodnim sankcjom nałożonym po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r., Moskwa stwierdziła, że ograniczenia w płatnościach, logistyce i ubezpieczeniach utrudniają dostawy. Aby przekonać Rosję do wyrażenia zgody na porozumienie w sprawie Morza Czarnego w zeszłym roku, urzędnicy ONZ oświadczyli, że pomoże ono w ułatwieniu rosyjskiego eksportu.


W sierpniu Guterres wysłał ministrowi spraw zagranicznych Rosji Siergiejowi Ławrowowi list, w którym przedstawił działania, które Organizacja Narodów Zjednoczonych mogłaby podjąć by pomóc w poprawie eksportu rosyjskiego zboża i nawozów, próbując przekonać Moskwę do powrotu do porozumienia.
Ławrow powiedział pod koniec zeszłego miesiąca, że Rosja nie odrzuciła propozycji ONZ, ale określiła ją jako „po prostu nierealną”.

 

Źródło: UkrAgroConsult

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: