Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Dramatyczna sytuacja na rynku kukurydzy. Rolnicy z Lubelszczyzny domagają się skupu interwencyjnego

Redakcja
ceny kukurydzy, kukurydza, skup interwencyjny

- Zbiory kukurydzy na ziarno w kraju są już mocno zaawansowane, lecz sporo ziarna zostaje jeszcze do zebrania na wschodzie i południowym wschodzie kraju. Wysokie zaawansowanie zbiorów w kraju spowodowało nasycenie rynku kukurydzą oraz wyraźne spadki cen. Sytuacja na rynku kukurydzy jest niezwykle niepokojąca. Podmioty skupowe nie wykazują zainteresowania zakupem kukurydzy od rolników, a ceny oferowane na rynku są dramatycznie niskie – przekazuje lubelski samorząd rolniczy. 

 

Walne zgromadzenie Lubelskiej Izby Rolniczej wnosi o podjęcie interwencyjnego skupu kukurydzy przez Krajową Grupę Spożywczą przy współudziale podmiotów prywatnych, które posiadają odpowiednia infrastrukturę techniczną oraz odpowiednie zaplecze maszynowe i magazynowe włącznie z możliwością przechowywania kukurydzy w rękawach lub z ewentualnym suszeniem na potrzeby Krajowej Grupy Spożywczej. - Interwencyjny skup kukurydzy przyczyni się do zdjęcia nadmiaru ziarna z rynku i pozwoli ustabilizować jej cenę – przekonuje lubelski samorząd rolniczy.

 

Walne zgromadzenie LIR proponuje również, aby zakupione ziarno kukurydzy mogło być wykorzystane do produkcji bioetanolu przez odpowiednie spółki skarbu państwa. Takie rozwiązanie może częściowo zmniejszyć zależność naszego kraju od ropy naftowej, a rolnikowi może przynieść nie tylko zwrot kosztów poniesionych na uprawę, ale też należny dochód.  

 

Równocześnie LIR apeluje o zabezpieczenie środków na dopłaty dla producentów kukurydzy na ziarno przy zastosowaniu mechanizmu dopłat do produkcji kukurydzy związanych z jej powierzchnią ze względu na bardzo wysokie koszty związane z produkcją (nawozy, środki ochron roślin, paliwo, itp.) które sprawiają, że produkcja kukurydzy staje się nieopłacalna.

 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: