Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Sytuacja cenowa zbóż na giełdach światowych

Joanna Kawka

W tym tygodniu nie odnotowano większych wahań cen na europejskich giełdach.

Na Matif pszenica w kontrakcie styczniowym podrożała o 0,7% do 206,8 EUR/tonę, a kukurydza – o 1,7% do 177,5 EUR/tonę.

Nie było też większych ruchów cen na amerykańskich giełdach.

Na CBoT kukurydza w najbliższym kontrakcie staniała przez tydzień o 0,8% dochodząc do 166,5 USD/tonę, a pszenica umocniła wartość o 0,6% do 238,4 USD/tonę.

Taniała pszenica HRW i HRS a giełdach w Kansas i Minneapolis. HRW na KCBT w kontrakcie grudniowym potaniała o 1,2% do 255,3 USD/tonę, a HRS na MGE o 0,5% do 255,8 USD/tonę.

W listopadzie pojawił się raport prognostyczny USDA, w którym podwyższona została przede wszystkim prognoza światowej produkcji kukurydzy. Tegoroczne zbiory w USA są rekordowo wysokie i wynoszą 355 mln ton. Obfitość kukurydzy po zbiorach doprowadziła do znacznych spadków notowań tego gatunku na amerykańskim rynku i będzie miała przełożenie na rynek światowy. Kukurydza na CBoT jest obecnie najtańsza od 3 lat i ma dalszy potencjał zniżkowy.

Scenariusze cenowe dla rynku pszenicy konsumpcyjnej są natomiast odmienne. Pomimo wystarczającej podaży, nie przewiduje się znacznego odbudowania zapasów tego gatunku w skali świata. Utrzymywanie się cen pszenicy konsumpcyjnej na wysokim poziomie będzie wspierane przez kilka czynników takich jak: silny popyt ze strony importerów, zapowiadane i już prowadzone zakupy interwencyjne w krajach południowej Azji oraz w Rosji, nie najlepsze parametry jakościowe pszenicy u niektórych dostawców oraz ostatnie doniesienia o niekorzystnych warunkach pogodowych w Australii – epizody mrozu i obfite opady deszczu w niektórych rejonach kontynentu.

Kształtowanie się cen tego gatunku w najbliższych miesiącach będzie uzależnione od rzeczywistych wyników produkcji w krajach półkuli południowej oraz od doniesień o stanie zasiewów pszenicy ozimej u kluczowych producentów i dostawców.

Póki co obserwujemy lekkie obniżenie cen pszenicy konsumpcyjnej HRW w USA, co może być spowodowane dobrymi wiadomościami o kondycji pszenicy ozimej, zwłaszcza w stanie Kansas.

Także w Unii Europejskiej zasiewy ozimin przebiegają bez większych perturbacji. Na podkreślenie zasługuje ponad 20% zwiększenie areału pszenicy ozimej w Wielkiej Brytanii. W tym tygodniu pojawiły się jednak pewne niepokojące doniesienia z Francji. Obfite opady deszczu utrudniają dokończenie zasiewów ozimin. Jak na razie Strategie Grains w dalszym ciągu szacuje francuską powierzchnię upraw pszenicy o 1% wyżej niż rok temu, ale zastrzega ewentualność negatywnych korekt.

Zasiewy zbóż ozimych w Niemczech przebiegły bez zakłóceń i zostały już ukończone.

 

Źródło: FAMMU/FAPA

Autor: Joanna Kawka
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: