Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Bez większych zmian w notowaniach giełdowych (UE).

Notowania pszenicy na giełdach w najbliższym czasie raczej nie powrócą do znaczniejszych zwyżek. W bieżącym tygodniu ceny pszenicy w kontrakcie sierpniowym na giełdzie Matif kształtowały się w dalszym ciągu poniżej 200 EUR "tonę (przekroczyły nieznacznie ten pułap w ostatnim dniu tygodnia).

W minionym tygodniu nie doszło też do większych zmian jeśli chodzi o ceny pszenicy na giełdzie amerykańskiej. W czwartek cena zamknięcia w kontrakcie wrześniowym wynosiła 255,9 USD/tonę w porównaniu do 254,4 USD/tonę w tygodniu poprzednim.

Coraz lepsza jest sytuacja podażowa na światowym rynku pszenicy. Prognozy zbiorów tego gatunku w UE oraz na świecie wskazują na poprawę wyników produkcji wobec czerwca tego roku. Sytuacja wygląda dobrze w krajach basenu Morza Czarnego. Przewidywania dotyczące produkcji zbożowej podwyższyła Rosja (do 92 mln ton) i Ukraina (do 51 mln ton). Poprawie ulegają warunki pogodowe w Stanach Zjednoczonych. Optymistyczne są także prognozy zbiorów na kontynencie australijskim. Tu produkcja zbóż w aktualnym sezonie może wynieść aż około 26 mln ton.

Powrót Rosji do grona głównych dostawców zbóż z początkiem bieżącego sezonu zaostrzył konkurencję w eksporcie. Rosja oferuje ziarno po bardzo atrakcyjnych cenach, które są o 20-30  USD/tonę niższych od konkurentów. Prawdopodobnie w lipcu 2011r. eksport zbóż z Rosji osiągnął prawie 2 mln ton. Sam Egipt od początku sezonu dokonał zakupu 480 tys. ton rosyjskiej pszenicy. W dwóch ostatnich przetargach na dostawy pszenicy do Egiptu (organizowanych przez GASC) oferty pszenicy pochodzącej z Rosji wygrywały z innymi. Być może Egipt niebawem rozszerzy listę dostawców, które będą mogły uczestniczyć w przetargach o Ukrainę oraz Rumunię, co jeszcze bardziej zaostrzyłoby konkurencję o jeden z kluczowych rynków zbytu. Na sytuację na rynku giełdowym (w tym kontraktów zbożowych oraz instrumentów pochodnych) wpływ mogą wywierać niepokoje związane z niepewnością co do wyniku negocjacji wysokości limitu długu w Stanach Zjednoczonych. Amerykańska Rezerwa Federalna poinformowała w tym tygodniu, że ostatnich tygodniach odnotowano spadek dynamiki wzrostu gospodarki w większości regionów USA.

Od początku sezonu nie są odnotowywane wyraźne spadki cen giełdowych na rynku kukurydzy. Wciąż duże znaczenie ma strona popytowa bilansu – szybko rosnące zużycie na cele biopaliwowe. Przy ponownie coraz wyższych cenach ropy (cena baryłki ropy Brent w Londynie osiąga już 118 USD) trudno sobie wyobrazić gwałtowne zmniejszenie produkcji bioetanolu w Stanach Zjednoczonych, głównie przy aktualnej, nie najlepszej kondycji gospodarski amerykańskiej. USDA w lipcowym prognozach podaje, że w sezonie 2011/2012 z USA na produkcję bioetanolu przeznaczone zostanie 5,15 mld buszli kukurydzy, a więc 130,8 mln ton, co stanowi około 38% tegorocznej amerykańskiej produkcji, przewidywanej na 342,15 mln ton.

Notowania kukurydzy w ostatnim tygodniu w kontraktach terminowych tak na giełdzie Matif, jak i na giełdzie CBOT utrzymywały się na stabilnym, wysokim poziomie. Kukurydza w kontrakcie sierpniowym na paryskiej giełdzie w zeszły czwartek wyceniana była na zamknięciu po 239,25 EUR/tonę, tydzień wcześniej z kolei po 239,5 EUR/tonę. Większe wahania cen wystąpiły w kontrakcie wrześniowym na giełdzie amerykańskiej. Pod koniec tygodnia ceny kukurydzy spadły do 267,8 USD/tonę wobec 271,6 USD/tonę.

Źródło: FAMMU/FAPA

 

 

 


Loading comments...
Wiadomość z kategorii: