zm skiba

kps

CenyRolnicze
29 marca 2024, Piątek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.9886 EUR EUR - 4.3009 GBP GBP - 5.0300 DKK DKK - 0.5766
Archiwum


28.03.2024 MATIF: pszenica MAJ24: 203,50 (+1,37%), kukurydza CZE24: 193,25 (+ 1,44%), rzepak MAJ24: 438,00 (-0,79%)

27.03.2024 14:28 DRÓB, cena tuszki hurt: 7,80-8,60 zł/kg, średnia: 8,17 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

27.03.2024 SPRZEDAM 12 T PSZENŻYTA, trans. firmowy, wielkopolskie, kolski, 62-640, tel.: 690 050 400

26.03.2024 SPRZEDAM 26 T PSZENICY PASZ., trans. firmowy, podkarpackie, krośnieński, 38-460, tel.: 519 550 918

26.03.2024 SPRZEDAM 48 JAŁÓWEK, mieszaniec, 500 kg, mazowieckie, wyszkowski, 07-203, tel.: 500 062 366

26.03.2024 SPRZEDAM 15 TUCZNIKÓW, 120 kg, 100%, warmińsko-mazurskie, działdowski, 13-230, tel.: 796 437 003

25.03.2024 SPRZEDAM 20 JAŁÓWEK, mięsny, 700 kg, kujawsko-pomorskie, włocławski, 87-865, tel.: 722 018 877

24.03.2024 SPRZEDAM 100 T PSZENICY KONS., trans. firmowy, lubelskie, świdnicki, 21-065, tel.: 791 816 003

Dodaj komunikat

kowalczyk

agrifirm

Śrutownik, mieszalnik – inwestycja, która szybko się zwróci

Dariusz Śmigielski

Linie do produkcji śruty zbożowej i sypkich pasz treściwych są stosunkowo tanie, jeśli spojrzymy na temat pod kontem ilości czasu poświęcanego w skali roku na produkcję własnych pasz treściwych oraz na to, jaki wpływ na wyniki produkcyjne ma choćby np. dobre rozdrobnienie ziarna, a następnie dokładne wymieszanie śruty zbożowej i kukurydzianej z koncentratami, dodatkami paszowymi, witaminami czy też śrutą sojową i rzepakową.


Oczywiście inaczej na to będziemy patrzeć i oceniać koszt, jeśli podejdziemy do tematu jako kilkaset kilo stali + silniki elektryczne z stosownym zabezpieczeniem.


Czas i wygoda

Już na wstępie postawię tezę m.in. na podstawie własnego doświadczenia, że nawet przy kilkunastu sztukach bydła i własnej paszy treściwej warto kupić mieszalnik, jeśli nie nowy, to używkę. Inwestycja się na pewno zwróci.
Jak szybko? To zależy od liczby „ogonów”.


Mieszalniki

W zasadzie mamy dwa główne rozwiązania, mieszalniki pionowe i poziome. Mieszalniki pionowe są znacznie tańsze i zazwyczaj spełniają potrzeby hodowców. Dużo droższym rozwiązaniem są mieszalniki poziome, jednak zapewniają bardzo szybkie i bardzo dokładne mieszanie. Przy profesjonalnej produkcji pasz stosuje się mieszalniki poziome.

Na rynku oferowane są maszyny o pojemności od 500 kg do 5 ton, jako ciekawostkę dodam, że można znaleźć maleństwa o ładowności 100 kg. Patrząc na ładowność w tonach nie zapomnijmy o zwrócenie uwagi na pojemność w m3.

Nawet jeśli zdecydujemy się na większy mieszalnik, to nie powinniśmy robić paszy na więcej jak 3-4 dni, chyba, że wysypiemy ją z mieszalnika. Duży problem może sprawiać zawieszająca sie śruta w przypadku mokrego ziarna. Wtedy taki śrut należy bezwzględnie spasać na bieżąco, ponieważ zakiśnie.

Innym problemem w codziennym użytkowaniu może być zawieszanie się komponentów paszowych takich jak śruty rzepakowe, sojowe, koncentraty i wszelkie dodatki w kieszeni zasypowej mieszalnika. Na pewno nie przepychamy tego dla własnego bezpieczeństwa rękoma, a jak już to kijem / łopatką.

Przy śrucie rzepakowej zwrócę uwagę na problem gródek, które sporadycznie blokują żmijkę mieszalnika. W takiej sytuacji wysypuję z mieszalnika śrut i mając otwarty wysyp włączam mieszalnik - to praktycznie zawsze pomaga.

linia do produkcji paszy2 portal ceny rolnicze pl

Kieszeń zasypowa na koncentraty, gotowe śruty i dodatki paszowe

 

Śrutowniki

W przypadku śrutownika sytuacja jest bardziej skomplikowana. Opinie są podzielone czy brać śrutownik bijakowy, walcowy, gniotownik. To zależy od przerabianego zboża i hodowanych zwierząt. Na pewno najwygodniejszym rozwiązaniem są ssąco-tłoczące śrutowniki bijakowe. Ze względu na zdrowie, własną wygodę jako użytkownik mogę polecić taki wybór a dokładniej komplet: śrutownik ssąco-tłoczący z mieszalnikiem.

Można oczywiście kombinować z śrutownikiem walcowym i dużym górnym koszem zasypowym oraz żmijką podającą śrutę do mieszalnika.


Jak dobrze wybrać?

Wybierając śrutownik w pierwszej kolejności trzeba sprawdzić zabezpieczenie instalacji elektrycznej w gospodarstwie i odpowiednio uwzględnić moc śrutownika, jest to najważniejsze ograniczenie w tym zakresie.

Do wyboru dla rolnika indywidualnego mamy maszyny od mocy od 4 KW (maszyny walcowe) do nawet 37 KW (bijakowe śrutowniki ssąco-tłoczące).
Śrutowniki bijakowe robią pył, który jest niewskazany przy karmieniu zwierząt monogastrycznych (trzoda, drób), jednak znam hodowców trzody chlewnej, którzy nie narzekają na taki sprzęt i pobieranie paszy czy wyniki produkcyjne.

linia do produkcji paszy3 portal ceny rolnicze pl

Na pierwszym planie śrutownik ssąco-tłoczący Dozamech o mocy 11 KW

 

Wagi elektroniczne

Jednym z dodatków jaki warto dobrać przy zakupie śrutownika i mieszalnika jest waga. Niestety jest to wydatek na poziomie około 1800 zł brutto za nowe wagi elektroniczne oferowane na popularnych portalach z ogłoszeniami. Przy zakupie „firmowej” wagi trzeba liczyć się z większą kwotą.

Waga elektroniczna może być zamontowana pod mieszalnik pionowy, mieszalnik poziomy lub pod dowolny zbiornik na zboże lub gotową paszę.


Automatyka i inne wyposażenie

Możliwości konfiguracji linii do produkcji pasz jest naprawdę wiele. Warto wspomnieć o koszach zasypowych, podajnikach, automatycznych rozdzielaczach, dozownika do dodatków paszowych stosowanych w małych ilościach (specjalne podajniki) czy wszelakiej elektronice mającej automatyzować prace.

Automatyczna mieszalnie pasz są projektowane zazwyczaj indywidualnie w zależności od potrzeb wydajnościowych oraz istniejących warunków lokalowych i np. położenia silosów zbożowych. Systemy automatyczne są bardzo drogie, jednak przy braku dobrych ludzi do pracy mogą odciążyć rolnika. Jakie zalety mają systemy automatyczne?

• Automatyczne sterowanie procesami: dozowania, rozdrabniania i mieszania,
• możliwość wprowadzania i stosowania kilku zlodzonych receptur,
• możliwość rozbudowy programu sterowania do indywidualnych potrzeb klienta,
• możliwość podłączenia do komputera,
• możliwość ustawienia pracy układu na dowolną godzinę, np. w nocy przy wykorzystaniu tańszej taryfy,
• minimalne zaangażowanie człowieka w obsługę urządzeń,
• dostosowane rozwiązania do potrzeb klienta.

linia do produkcji paszy4 portal ceny rolnicze pl

Automatyczna linia do produkcji paszy ZUPTOR o wydajności 4 t/h, foto: www.zuptor.com.pl

 

Na jakiego producenta postawić?

Najbardziej znanymi i popularnymi krajowymi maszynami są ZUPTOR i DOZAMECH, warto ponadto wspomnieć o takich producentach jak M-ROL czy OSUCH. Jeden model śrutownika i mieszalnika ma w ofercie BIN. Producent z Lublina SIPMA ma w ofercie rozdrabniacze walcowe.

Najlepsze opinie zbiera ZUPTOR, za dobrą jakością idzie oczywiście odpowiednio wyższa cena - o zestawie tej firmy poważnie myśleliśmy w 2015 roku. W gospodarstwie rodzinnym wykorzystywany jest jednak od ponad 2 lat zestaw z odolanowskiego DOZAMECH-u. Przez ten czas przez śrutownik i mieszalnik przeszło ponad 160 ton, a obie maszyny sprawują się bez zastrzeżeń.

 

Dla portalu CenyRolnicze.pl
mgr. inż. Dariusz Śmigielski

Dariusz Śmigielski
Autor: Dariusz Śmigielski
Absolwent studiów magisterskich, kierunek: Rolnictwo na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu