Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Jak przejść z ZUS na KRUS?

Cezary Wójcicki
przejscie z zus na krus
Źródło: MRiRW

Wiele osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, chciałoby zmniejszyć swoje wydatki na opłacanie składek ZUS i zastanawia się, jak przejść do rolniczego systemu ubezpieczeń. Na samym początku należy powiedzieć, że wcale nie jest tak łatwo.

 

Niektórzy myślą, że jak są w posiadaniu ziemi i uprawiają na niej „działalność rolniczą”, to są już rolnikami i KRUS-owcami. Generalną zasadą jest to, że ubezpieczenie społeczne ZUS ma pierwszeństwo przed każdym innym ubezpieczeniem! Dlatego nie można sobie „od tak” wybrać ubezpieczenia społecznego.

 

W przypadku, gdy przedsiębiorca (rolnik) ubezpieczony w ZUS, chciałby płacić składki w KRUS, musi przede wszystkim wyrejestrować dotychczasową działalność gospodarczą. Dopiero wtedy zostanie objęty ubezpieczeniem społecznym rolników. Aby ponownie rozpocząć prowadzenie działalności pozarolniczej i pozostać w systemie ubezpieczeń rolników, należy spełnić poniższe warunki:

- nieprzerwanie przez 3 lata być rolnikiem i w tym samym czasie nieprzerwanie opłacać składki do KRUS,

- nie podlegać innemu ubezpieczeniu społecznemu (np. umowa o pracę),

- złożyć w KRUS oświadczenie o kontynuowaniu tego ubezpieczenia w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej lub współpracy przy tej działalności,

- jednocześnie nadal prowadzić działalność rolniczą lub stale pracując w gospodarstwie rolnym, obejmującym obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego , lub w dziale specjalnym,

- nie można mieć ustalonego prawa do emerytury lub renty albo świadczeń z ubezpieczeń społecznych,

- kwota niezależnego podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej (jeżeli była prowadzona) nie przekracza kwoty granicznej określonej dla danego roku podatkowego. Kwota ta podlega corocznej waloryzacji (zmianie).

 

Podsumowując dopiero po upływie 3 lat podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników, możliwe będzie założenie działalności gospodarczej, z której dochody nie będą mogły przekraczać również ustawowych limitów.

 

UWAGA! Rolnik ubezpieczony w KRUS, który rozpocznie  prowadzenie pozarolniczej działalności przed upływem 3 lat opłacania składek w KRUS, będzie automatycznie podlegać ubezpieczeniu w ZUS. W przypadku niezachowania terminu złożenia oświadczenia, rolnik traci prawo do tego ubezpieczenia z dniem rozpoczęcia pozarolniczej działalności gospodarczej lub podjęcia współpracy przy prowadzeniu tej działalności.

 

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznemu rolników (Dz. U. 2016, poz. 277 z późn. zm.)

 

Źródło: Kujawsko – Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, autorka: Marta Knop - Kołodziej

Cezary Wójcicki
Autor: Cezary Wójcicki
Cezary Wójcicki – inżynier rolnictwa, obecnie student zootechniki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Pasjonat rolnictwa, w szczególności produkcji zwierzęcej. Poza karierą naukową aktywnie uczestniczy w życiu swojego gospodarstwa, a od niedawna rozpoczął współpracę z portalem..

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: