Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Śmierć pierwszych pacjentów po przeszczepie nerki świni

Martyna Frątczak

Lisa Pisano, 54-letnia kobieta z New Jersey była drugą osobą na świecie, która otrzymała przeszczep nerki od genetycznie modyfikowanej świni. Niestety, pacjentka zmarła w niedzielę, jak poinformowali chirurdzy ze szpitala NYU Langone Health w Nowym Jorku.

Pacjentka była w stanie krytycznym i cierpiała zarówno na niewydolność nerek, jak i serca. Wszczepiono jej mechaniczną pompę wspomagającą pracę serca, a zaledwie 8 dni później, 12 kwietnia, przeszczepiono nerkę pobraną od świni. Narząd pochodził od zwierzęcia modyfikowanego genetycznie, a dzięki temu był „zgodny” z organizmem człowieka.

Niestety, już 29 maja chirurdzy zmuszeni byli usunąć przeszczepioną nerkę, z powodu uszkodzeń spowodowanych niewystarczającym przepływem krwi – mechaniczna pompa nie wsparła wystarczająco pracy serca. Po usunięciu przeszczepu, Pani Pisano wróciła do dializ, jednak ostatecznie została przekazana pod opiekę hospicyjną.

Lisa Pisano przeszła do historii medycyny jako pierwsza osoba z pompą serca, która otrzymała przeszczep narządu. Pacjenci z niewydolnością nerek zazwyczaj nie kwalifikują się do otrzymania pompy serca z powodu wysokiego ryzyka zgonu. Dr Robert Montgomery, dyrektor NYU Langone Transplant Institute, podkreślił znaczenie wkładu Pani Pisano w rozwijającą się dziedzinę ksenotransplantacji, czyli przeszczepiania narządów między różnymi gatunkami.

„Wkład Lisy w medycynę, chirurgię i ksenotransplantację jest nieoceniony” - powiedział Dr Montgomery ze szpitala NYU Langone Health - „Jej odwaga dała nadzieję tysiącom osób cierpiących na schyłkową niewydolność nerek lub serca, które wkrótce mogą skorzystać z alternatywnego źródła narządów.”

Pierwszym pacjentem, który otrzymał nerkę od genetycznie modyfikowanej świni, był 62-letni Richard Slayman, który przeszedł zabieg w marcu w szpitalu Mass General Brigham w Bostonie. Relację na ten temat można znaleźć tutaj: Pacjent otrzymał nerkę świni. Pierwszy taki przeszczep na świecie.

Choć stan pacjenta pozwolił na wypisanie go ze szpitala już dwa tygodnie po operacji, podobnie jak Pani Pisano, cierpiał na skomplikowane problemy zdrowotne i zmarł w ciągu dwóch miesięcy. Zdaniem lekarzy dotychczasowe dwa przypadki odrzucenia nerek pobranych od świni wynikały z ogólnego stanu zdrowia pacjentów, a nie konkretnie problemów z przeszczepionymi narządami.

Pomimo znaczących postępów w dziedzinie ksenotransplantacji w ostatnich latach, procedury te wciąż pozostają eksperymentalne. Tylko pacjenci, którzy są tak chorzy, że nie kwalifikują się do otrzymania ludzkiego narządu i są narażeni na ryzyko zgonu bez leczenia, zostali dopuszczeni do przeszczepów narządów zwierzęcych.

 

Na podstawie:

The New York Times

szpital ekran pixabay portal cenyrolnicze pl

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Lekarz weterynarii Martyna Frątczak, absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią, którymi zajmuje się na co dzień również we własnej pracy naukowej.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: