Rdzenne potencjały kluczem do rozwoju - konferencja prasowa w MRiRW

Cezary Wójcicki
promocja rdzennych potencjalow
Fot.: Uczestnicy konferencji prasowej. Źródło: MRiRW

- Określenie rdzennych potencjałów poszczególnych regionów jest kluczem do ich rozwoju – podkreślił podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki przedstawiając dziś aktualizację Strategii Zrównoważonego Rozwoju Wsi, Rolnictwa i Rybactwa 2020 (z perspektywą do roku 2030).

Wiceminister przypomniał, że w ubiegłym roku zostały powołane do życia przez wojewodów zespoły analizujące szanse i zagrożenia oraz potencjalne kierunki rozwoju obszarów wiejskich. Zespołami kierują dyrektorzy ośrodków doradztwa rolniczego.

- Zadaniem tych zespołów jest określenie słabych i mocnych stron konkretnego regionu – poinformował podsekretarz stanu.




Wiceminister Zarudzki
zwrócił uwagę, że jest to odejście od dotychczasowego schematu rozwoju polaryzacyjno-dyfuzyjnego na rzecz rozwoju zrównoważonego.

- Rozwój obszarów wiejskich dotyczy całego kraju i zależy nam na włączeniu do niego małych miast i miasteczek, obszarów wiejskich i peryferyjnych tak, aby ten rozwój był właśnie zrównoważony, harmonijny – powiedział wiceminister.

- Dokonanie analizy i wybranie priorytetów pozwoli na najefektywniejsze wykorzystanie wszelkich dostępnych środków finansowych, tych unijnych, i tych krajowych – podkreślił podsekretarz stanu.

Wiceminister Zarudzki zwrócił też uwagę, że aspekt terytorialny opiera się na czterech filarach rozwoju – opłacalności produkcji rolnej, jakości życia na obszarach wiejskich, pozarolniczych miejscach pracy i sprawnej administracji rolnej.

16 wojewódzkich zespołów opracuje własne programy rozwoju uwzględniające mocne i słabe punkty oraz wykorzystanie wszelkich możliwych źródeł finansowania i to z perspektywą do roku 2030.

Źródło: MRiRW

Cezary Wójcicki
Autor: Cezary Wójcicki
Cezary Wójcicki – inżynier rolnictwa, obecnie student zootechniki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Pasjonat rolnictwa, w szczególności produkcji zwierzęcej. Poza karierą naukową aktywnie uczestniczy w życiu swojego gospodarstwa, a od niedawna rozpoczął współpracę z portalem..

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz