Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Wojciechowski na wylocie? Dymisji domaga się rumuński minister rolnictwa

Redakcja
janusz wojciechowski, komisarz wojciechowski
Komisja Europejska

Rumuński minister rolnictwa i rozwoju wsi, Florin Barbu, zapowiedział w poniedziałek w rozmowie z rolnikami w Târgu Mures, że będzie domagał się we wtorek w Radzie Ministrów dymisji europejskiego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego.

 

- Rumunia przedstawiła Radzie Ministrów zwolnienia z GAEC 7 i 8 rozporządzenia Unii Europejskiej. Poparcie, jakie otrzymałem od 15 państw, w tym Niemiec i Francji, w odniesieniu do odstępstw od 7 i 8 GAEC oraz nieprzestrzeganie głosowania oddanego w Radzie Ministrów wynoszącego 70% sprawi, że jutro, nawet w Radzie Ministrowie, podobnie jak Rumunia, i ja, jako minister, zobowiązuję się do publicznego zażądania rezygnacji komisarza, ponieważ nie szanuje on głosu oddanego przez 15 państw – powiedział Florin Barbu.

 

 

GAEC 7 odnosi się do płodozmianu, a GAEC 8 do warunku pozostawienia 4% powierzchni gospodarstwa nieuprawianego (odłogiem). - Próbowałem wyjaśnić komisarzowi i wszystkim, że nie prosimy o wiele. Jesteśmy w okresie wojny, jesteśmy dotknięci, pięć państw, konfliktem, który rozegrał się pomiędzy Rosją a Ukrainą – dodał Barbu.

 

Minister rolnictwa stwierdził, że we wtorek rano, jeśli nie zostaną rozwiązane zwolnienia z norm GAEC 7 i 8, zwróci się do komisarza o dymisję Janusza Wojciechowskiego. - Po raz pierwszy w Radzie Ministrów państwo poprzez swojego przedstawiciela, czyli ministra rolnictwa, którego macie przed sobą, będzie domagało się dymisji Europejskiego Komisarza ds. Rolnictwa w Radzie Ministrów – powiedział Florin Barbu.

 

Sojusz na rzecz Rolnictwa i Współpracy wysłał w niedzielę list otwarty do prezydenta Klausa Iohannisa, premiera Marcela Ciolacu i ministra rolnictwa Florina Barbu, prosząc o "wsparcie większej liczby środków podjętych na posiedzeniu Rady UE w sprawie rolnictwa i rybołówstwa". - Mając na uwadze posiedzenie Rady Unii Europejskiej (Rolnictwa i Rybołówstwa) w dniu 23 stycznia 2024 r. (10.00), na którym zgodnie z porządkiem obrad zostały poruszone kwestie związane z obrotem produktami rolnymi oraz proponowanymi odstępstwami w roku 2024 od standardów 7 i 8 dot. dobrych warunków rolniczych i środowiskowych (GAEC), Sojusz na rzecz Rolnictwa i Współpracy zwraca się do Państwa z prośbą o podjęcie wszelkich możliwych kroków w celu przekonania Komisji Europejskiej i państw członkowskich do poparcia zarówno deklaratywnego, jak i oficjalnego w drodze głosowania, realizacji 2 przedstawionych wcześniej punktów, przewidzianych w protokole z posiedzenia MADR z dnia 15.01.2024 r., w punktach 2 i 3 tego spotkania, co następuje: Udzielenie w 2024 r. zwolnienia z norm 7 i 8 dotyczących dobrych warunków rolniczych zgodnych z ochroną środowiska (GAEC) na warunkach co najmniej podobnych do warunków z 2023 r.; Przyjęcie unijnego rozwiązania w sprawie zapewnienia przetrwania europejskich rolników przed publikacją propozycji Komisji w sprawie odnowienia środków handlowych w odniesieniu do produktów rolnych z Ukrainy – czytamy w liście.

 

Rumuńscy rolnicy przedstawili w poniedziałek Ministrowi Rolnictwa listę 13 żądań, wśród których znalazł się natychmiastowy zakaz tranzytu i importu zbóż, nasion oleistych, mączek i innych produktów rolno-spożywczych z Ukrainy, w tym wymienionych jako pochodzące z Republiki Mołdawii, Węgier lub innych krajów, ale w oparciu o pochodzenie z Ukrainy.

 

Źródło: www.romaniajournal.ro

 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: