Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Władze UE chcą zalać tysiące hektarów gruntów rolnych w Polsce. Ostatnią nadzieją jest Austria

Redakcja
nature restoration law, rolnictwo

- Szokujące okoliczności głosowania nad niszczącym europejskie rolnictwo planem „odnowy zasobów naturalnych”. Była możliwość zablokowania tego projektu w Radzie Unii Europejskiej, ale minister środowiska Austrii zagłosowała wbrew stanowisku swojego rządu. Oburzony kanclerz Austrii ogłosił, że jego kraj uznaje głosowanie za bezprawne – pisze w mediach społecznościowych europarlamentarzystka Beata Szydło.

 

- To bardzo ważny moment w historii Unii. Nie dość, że kluczowe kwestie są celowo wyprowadzane z Rady Europejskiej (gdzie jest weto) do Rady Unii Europejskiej (gdzie nie ma weta), to jeszcze dochodzi do sytuacji, że pojedynczy minister w imię swoich fiksacji podejmuje niezgodnie z prawem działania wpływające bezpośrednio na miliony mieszkańców Unii – pisze na portalu X Beata Szydło. 

 

 

W odmienny nastroju była wiceminister środowiska, Urszula Zielińska, której rząd głosował przeciwko ustawie. - Mamy to! Prawo Odbudowy Przyrody przeszło głosami większości krajów w Europie! Niestety tym razem bez głosu Polski, bo nie udało nam się przekonać polskich rolników. Ale najważniejsze, że jest, bo bez zdrowej przyrody nie ma zdrowego człowieka. A polscy rolnicy nie mają się czego obawiać: rozporządzenie jest praktycznie dobrowolne, a jego cele, łącznie z odtworzeniem 90 tys. ha mokradeł na ziemiach rolnych do 2050 roku, można wdrożyć na terenach państwowych, bez żadnej ingerencji w prywatne czy dzierżawione grunty rolne - przekonuje Zielińska.

 

- Jeden ze sztandarowych zapisów, który znajduje się i będzie wprowadzany w ramach przyjętego prawodawstwa, to jest – ładnie brzmiące – tzw. przywracanie do naturalnego uwodnienia gruntów organicznych, czyli zalewanie osuszonych torfowisk. Takich osuszonych torfowisk – według szacunków – znajduje się na terytorium Polski ok. 700 tys. hektarów. To przecież bardzo duży segment Polski, bo aż 4 procent naszych gruntów ornych. Jeżeli tę powierzchnię przeliczymy na powierzchnię gospodarstw średniej wielkości, to mówimy o ok. 60 tys. polskich gospodarstw rolnych, które pójdą pod wodę, dlatego że dzisiaj w Luksemburgu został podjęta przerażająca decyzja ministrów środowiska UE; przerażająca, dlatego że ona pokazuje, gdzie ci ludzie mają bezpieczeństwo żywnościowe całej Europy – powiedziała na antenie Radia Maryja dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej, Monika Przeworska.

 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: