kps

skiba

CenyRolnicze
17 maja 2024, Piątek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.9363 EUR EUR - 4.2685 GBP GBP - 4.9790 DKK DKK - 0.5721
Archiwum


17.05.2024 13:44 DRÓB, cena tuszki hurt: 8,10-9,00 zł/kg, średnia: 8,43 zł/kg (na podstawie informacji z 11 ubojni)

17.05.2024 MATIF: pszenica WRZ24: 246,75 (-0,70%), kukurydza CZE24: 213,50 (0,00%), rzepak SIE24: 478,75 (+1,11%)

14.05.2024 SPRZEDAM 20 TUCZNIKÓW, 120 kg, 60%, podkarpackie, ropczycko-sędziszowski, 39-120, tel.: 608 872 475

14.05.2024 SPRZEDAM 10 T PSZENICY PASZ., trans. rolnika, wielkopolskie, koniński, 62-510, tel.: 660 834 421

Dodaj komunikat

kowalczyk

kowalczyk

Ubój trzody chlewnej: błędy personelu najczęstszym problemem

Martyna Frątczak

Większość problemów związanych z dobrostanem świń podczas uboju wynika z nieodpowiednich umiejętności personelu oraz źle zaprojektowanych i zbudowanych obiektów.

 

To jedne z głównych wniosków przedstawionych w najnowszej opinii naukowej EFSA (Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności).

EFSA podkreśla, że najpoważniejszym problemem prowadzącym do zakłócenia dobrostanu świń w rzeźniach jest brak odpowiednich umiejętności i / lub dokładnego przeszkolenia personelu zajmującego się ubojem.

Opinia ta jest najnowszą z serii zaktualizowanych ocen dobrostanu zwierząt podczas uboju, o które poprosiła Komisja Europejska. Poza identyfikacją głównych problemów występujących podczas uboju, EFSA proponuje również środki mające na celu im zaradzenie.

Kolejna opinia na temat bydła zostanie opublikowana jeszcze w tym roku.

Komisja Europejska dokonuje przeglądu obecnych przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt w celu stworzenia bardziej zrównoważonego systemu produkcji żywności w UE. Obecnie wydawana seria opinii to wkład do podstawy naukowej tego przeglądu.

„Wysokie standardy dobrostanu zwierząt poprawiają ich zdrowie i jakość żywności, zmniejszają zapotrzebowanie na leki i mogą pomóc zachować różnorodność biologiczną. Zdrowe, zadbane zwierzęta są niezbędne dla zdrowego łańcucha pokarmowego.” – tłumaczy Marta Hugas, główny naukowiec EFSA.

Opinia opiera się na kompleksowym przeglądzie tego, co dzieje się z trzodą chlewną przed i w trakcie uboju - od przybycia do rzeźni i rozładunku świń, przez proces ogłuszania, aż do wykrwawiania i uśmiercania. Identyfikuje szereg zagrożeń, które powodują problemy związane z dobrostanem - takich jak stres cieplny, pragnienie, długotrwały głód i problemy oddechowe - i proponuje środki zapobiegawcze i naprawcze, tam gdzie to możliwe.

Podobnie jak w przypadku poprzedniej opinii na temat uboju drobiu, większość zagrożeń – 29 z 30 zidentyfikowanych - jest konsekwencją błędów personelu, wynikających z braku odpowiedniego przeszkolenia lub zmęczenia.

Opinie naukowe dotyczące uboju opierają się na najnowszej dostępnej wiedzy naukowej i są opracowywane w porozumieniu z ekspertami ds. dobrostanu zwierząt z państw członkowskich UE.

Nowe wnioski zostaną wykorzystane przez Komisję Europejską w rozmowach ze Światową Organizacją Zdrowia Zwierząt (OIE) w celu przeglądu i opracowania najlepszych zasad zachowania dobrostanu zwierząt podczas uboju.

Pełen tekst opinii EFSA dostępny jest TUTAJ.

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Lekarz weterynarii Martyna Frątczak, absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią, którymi zajmuje się na co dzień również we własnej pracy naukowej.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu