zm skiba

skiba

CenyRolnicze
02 maja 2024, Czwartek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.0474 EUR EUR - 4.3323 GBP GBP - 5.0670 DKK DKK - 0.5808
Archiwum


02.05.2024 MATIF: pszenica MAJ24: 204,75 (-0,12%), kukurydza CZE24: 199,00 (-1,00%), rzepak SIE24: 466,50 (+1,80%)

29.04.2024 13:46 DRÓB, cena tuszki hurt: 7,70-8,90 zł/kg, średnia: 8,36 zł/kg (na podstawie informacji z 11 ubojni)

29.04.2024 SPRZEDAM 6 BYKÓW, mięsny, 600 kg, świętokrzyskie, kielecki, 26-004, tel.: 506 619 161

Dodaj komunikat

kowalczyk

agrifirm

Czy upały zagrażają roślinom?

Radek Nowicki
upały, zagrożenie, kukurydza, rośliny

Wysokie temperatury dają się we znaki nie tylko nam. Rośliny obecnie przezywają stres, który może negatywnie odbić się na ich kondycji. Jakie mogą być skutki przegrzania roślin i czy można w jakiś sposób im zapobiegać?

 

Temperatury przekraczające 30°C są stałym elementem polskiego lata. Ekstremalne temperatury często przeplatają się z burzową aurą, przynosząc lokalne intensywne opady. Rośliny posiadają pewne mechanizmy obronne pomagające przetrwać im okres wysokich temperatur, lecz długo utrzymujące się upały występujące w krytycznych momentach rozwojowych mogą przynieść ogromne szkody.

 

Kukurydza w opałach

 

Obecnie wcześniejsze odmiany kukurydzy znajdują się w fazie pełni kwitnienia, a późniejsze „denty” niedługo rozpoczną wiechowanie. Jest to krytyczny moment w rozwoju tej rośliny i zarówno deficyt wody jak i wysokie temperatury mogą skutkować problemami z zapyleniem. Niska wilgotność powietrza i upalne słońce negatywnie wpływają na żywotność pyłku, czego efektem są nie w pełni zaziarnione kolby. W ekstremalnych sytuacjach może dojść do całkowitego braku ziaren. Takie sytuacje miały także miejsce rok temu. W czasie upałów często widoczne są rośliny z liśćmi zwiniętymi w rulon, ustawione pionowo i przywiędnięte. To naturalna reakcja obronna kukurydzy na niedobory wody i wysoką temperaturę. Ogranicza w ten sposób parowanie i utratę wody. W tym czasie dochodzi do zahamowania wzrostu i redukcji plonu. Kukurydza jest rośliną pochodzenia tropikalnego i temperatura w zakresie 25-30°C jest optymalna dla jej rozwoju. Dużo groźniejsze są jednak niedobory wody występujące w czasie upałów. Sposobem na uniknięcie problemów z zapyleniem jest dobór odmian o odpowiednim terminie kwitnienia. Kłopot stanowi ustalenie, które są odpowiednie, ponieważ okresy posuszne mogą pojawiać się każdego roku w innym czasie. Zróżnicowanie regionalne, również wpłynie na korelację terminu pylenia z występowaniem niedoborów wody i występowania wysokich temperatur. Ważna jest obserwacja roślin, poszczególnych odmian i ich plonowania a następnie wyciąganie odpowiednich wniosków na przyszłość.

 

upaly rosliny kukurydza 1 nowicki cenyrolnicze pl

Fot. 1. Wysokie temperatury mogą spowodować słabe zapylenie kolb i niepełne ich zaziarnienie.

 

Tropikalne noce

 

Noce, w czasie których temperatura powietrza nie spada poniżej 20°C nazywane są tropikalnymi. W tym czasie kukurydza wykorzystuje maksymalnie swoje możliwości produkcyjne i gromadzi najwięcej biomasy. Jeśli jest dobrze zaopatrzona w wodę, dobowe przyrosty mogą wynieść od kilku do parunastu centymetrów. Jest to okres, w którym wzrasta tempo faz rozwojowych, ponieważ zależą one w głównej mierze od sumy temperatur efektywnych, a więc jednostek ciepła przyjętych w danym czasie.

 

Buraki rozkładają liście

 

Upały doskwierają także burakom cukrowym, czego efektem są zwiędnięte w dzień rośliny. Dzieje się tak w czasie wysokich temperatur połączonych z niedostateczną ilością wody w glebie. Wówczas parowanie z powierzchni liści przekracza możliwości pobrania wody z gleby, w efekcie czego liście tracą turgor. Jest to widoczne przede wszystkim u odmian z dużą ilością i powierzchnią liści. Słoneczna pogoda pozytywnie wpływa na gromadzenie cukru w korzeniach, jednak deficyt wody powoduje niską masę korzeni. Przy długotrwałej suszy może dojść do uschnięcia najstarszych liści i wyrastania nowych, co może doprowadzić do spowolnienia wzrostu korzenia spichrzowego i spadku zawartości cukru. Na nieodpowiednich, piaszczystych stanowiskach możliwe jest całkowite uschnięcie roślin.

 

upaly rosliny nowicki 2 cenyrolnicze pl

Fot. 2. Zwiędnięte w dzień liście buraka to efekt wysokich temperatur i niedostatecznej ilości wody w glebie, niewystarczającej na pokrycie parowania z liści.

 

Jak zapobiegać negatywnym skutkom suszy i wysokich temperatur

 

Przeciwdziałać zwijaniu się liści kukurydzy i więdnięciu liści buraków można w niewielkim stopniu, ponieważ najczęściej jest to efekt niedostatecznej ilości wilgoci w glebie. W rachubę wchodzą tu długofalowe działania zmierzające do podniesienia zawartości próchnicy w glebie, do których należą np.: stosowanie nawozów organicznych, przyorywanie resztek pożniwnych, czy uprawa konserwująca. Można działać także bezpośrednio na rośliny przed wystąpieniem fali upałów. Możemy wówczas wspomóc mechanizmy ochronne rośliny, stosując pierwiastki i preparaty przygotowujące je na stres. Najważniejszym składnikiem odpowiedzialnym za gospodarkę wodną roślin jest potas. Zaaplikowanie go nalistnie na kilka – kilkanaście dni przed wystąpieniem upałów sprawi, że aparaty szparkowe będą sprawniej działały w czasie wysokich temperatur. Pozwoli to na ograniczenie utraty wody przez roślinę i zminimalizuje ryzyko uszkodzeń. Zastosowanie biopreparatów również może pozwolić roślinom lepiej przetrwać niekomfortowe warunki cieplne. Niektóre z nich zawierają związki indukujące reakcję obronną roślin, przygotowując je na nadejście stresu środowiskowego. Tak odpowiednio ostrzeżone rośliny, są w stanie szybciej osiągnąć stan gotowości w przypadku ponownego nadejścia niekorzystnych warunków. Stosując wszelkiego rodzaju preparaty nalistne przed spodziewanym wystąpieniem suszy i upałów należy upewnić się, że nie zawierają żadnych substancji i adiuwantów, mogących rozpuścić woski na powierzchni liścia, będącymi naturalną barierą ochronną roślin.

 

upaly rosliny 4 nowicki cenyrolnicze pl

Fot.3. Gwałtowne wystąpienie upałów może spowodować zasychanie nasion w kłosie zbóż.

 

Zboża i rzepak na ostatniej prostej

Obecne upały przyspieszą dojrzewanie roślin ozimych i niestety przedwcześnie zakończą wegetację zbóż jarych. Zboża wysiewanie wiosną nie miały szczęścia w tym roku, ponieważ po dość komfortowych warunkach wilgotnościowych wczesną wiosną nie rozbudowały odpowiedniego systemu korzeniowego, a posuchy, które pojawiły się później odbiły się znacząco na ich kondycji. Takie plantacje, które dodatkowo nawiedzają ekstremalne temperatury mogą mieć duży udział pośladu w ziarnie i pozasychanych nasion. Niedesykowane plantacje rzepaku posiadają w niższych partiach jeszcze zielone łuszczyny z dojrzewającymi nasionami. Obecne upały mają już niewielki wpływ na ustalenie się ostatecznego poziomu plonowania. Większość nasion jest już dojrzała, a zbiory są kwestią doschnięcia roślin.

 

Radek Nowicki
Autor: Radek Nowicki
Pasjonat rolnictwa i nauki. Łączę oba te zainteresowania pracując w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym jako Specjalista ds. Doświadczalnictwa, oraz ucząc się w Szkole Doktorskiej UTP w dyscyplinie Rolnictwo i Ogrodnictwo. Tematem, którym się zajmuję to nowinka w postaci grochu ozimego i jego mieszanek z zbożami. Szczególnie interesuje mnie uprawa roślin, coraz dokładniejsze poznawanie i wyjaśnianie ich potrzeb. Dążę do tego, aby nauka ułatwiała pracę rolnikom, wskazywała nowe kierunki działań przynosząc zyski im i środowisku.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu