Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Kiedy fosfor i potas 'pod korzeń' pod rośliny jare?

nawozenie roslin jarych

Często rolnicy, ze względu na jesienne spiętrzenie prac w gospodarstwie, stosują wiosenne nawożenie roślin jarych fosforem i potasem. Jest to błąd. Wyjaśniamy dlaczego.

Potas i fosfor to pierwiastki, które wolno wędrują w głąb gleby. Musimy zdawać sobie sprawę, że nawozy fosforowo – potasowe zastosowane wiosną zasilą rośliny następcze, a nie te które mamy aktualnie na polu. Najlepszym rozwiązaniem jest nawożenie jesienne połączone z uprawą pożniwną i orką zimową. Uprawa mechaniczna umożliwia wymieszanie nawozów z glebą. Roślina jara, wchodząca na pole wiosną, może korzystać z dostarczonych składników pokarmowych na całej głębokości warstwy ornej.

Termin aplikacji fosforu i potasu jest szczególnie ważny w przypadku roślin głęboko korzeniących się – buraki cukrowe, ale także rzepak, strączkowe i kukurydza. Korzenie tych roślin wnikają głęboko w ziemię w poszukiwaniu wody, jednocześnie pobierając składniki pokarmowe. Brak pożywki w profilu glebowym będzie skutkował słabo wykształconym systemem korzeniowym. Zboża korzenią się stosunkowo płytko, lecz i w tym przypadku zaleca się nawożenie jesienne tymi pierwiastkami.

Gdy jednak decydujemy się na nawożenie wiosenne fosforem i potasem, to musimy postarać się o jak najszybszą aplikację tych dwóch składników na pole, aby dotarły one chociaż częściowo do strefy aktywnego pobierania przed korzeniami.

Pogoda w ostatnich latach płata nam figle. Z wczesnym wjazdem z nawozami w pole mogą być problemy, dlatego pod rośliny jare starajmy się nawozić fosforem i potasem jesienią.

Cezary Wójcicki
Autor: Cezary Wójcicki
Cezary Wójcicki – inżynier rolnictwa, obecnie student zootechniki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Pasjonat rolnictwa, w szczególności produkcji zwierzęcej. Poza karierą naukową aktywnie uczestniczy w życiu swojego gospodarstwa, a od niedawna rozpoczął współpracę z portalem..

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: