Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Las jako życie – dla pasterzy i dla owiec

prof. Piotr Tryjanowski
agroekosystem, ceny rolnicze, piotr tryjanowski

Łączenie lasu z pasterstwem z pewnością nie ma prostego, intuicyjnego charakteru. Przecież w potocznym wyobrażeniu owce to zwierzęta zamieszkujące olbrzymie hale albo przynajmniej połacie łąk zamienionych w pastwiska. Zatem by zrozumieć łączące las i pasterstwo zależności, zdecydowanie musimy silniej poruszyć naszą wyobraźnię, a nawet przezwyciężyć siłę pierwszych skojarzeń.

 

Pomoże nam w tym książka (przyznam szczerze, zupełnie nie wiem, jak ją nabyć, bo sam otrzymałem w prezencie) Las jako życie. Kod kulturowy pasterstwa beskidzkiego pod redakcją Jerzego Adamczewskiego (OKL w Gołuchowie, 2021).

 

Od razu jednak zaznaczmy, że siła kultury pasterskiej jest przeogromna, nawet jeśli specjalnie ani owczarstwem, ani kulturą góralską, ani nawet samymi górami się specjalnie nie interesujemy. Z pocztówek, witryn internetowych, ale też szkolnych wycieczek mamy w pamięci górskie hale Tatr czy Beskidów, wraz z komentarzami, że jeszcze parę dekad temu nasze góry były znacznie bardziej odsłonięte, bo wypas owiec uniemożliwiał naturalne odtworzenie lasu. Sam wspominałem o tym wielokrotnie, choćby w tekście poświęconym zaolziańskiej Bystrzycy - kliknij. 

 

Las się nie odnawiał, bo potrzebne było nie tylko miejsce wypasu, ale tyczki na ogrodzenia, nieco chrustu do palenia ognisk, a nawet solidne drewno do budowania szałasów i sezonowych zagród. Same owce lubiły czasami zgryzać niektóre z drzew, choćby po to by w naturalny sposób pozbywać się pasożytów, a wśród nieco większych zarośli poszukiwały cienia, ale też ochrony przed deszczem i wiatrem. Wystarczył jednak kryzys ekonomiczny związany z transformacja ustrojową, by w górach Europy Środkowej, niemal wszędzie nastąpił szybki powrót zbiorowisk leśnych. Czy jesteśmy jednak świadomi, że dynamika las – pastwisko jest wpisana w kulturę wołoską, która wywarła znaczne piękno na tradycjach pasterskich naszych gór? Została zapisana w aktach prawnych (ułożonych w czasach Habsburgów, zresztą do dziś w wielu krajach – to pokłosie tych dokumentów - obowiązuje zakaz wypasu zwierząt w lesie!), kulturze, gwarze, nazewnictwie, a przede wszystkim przyrodzie regionu. Dziś może stanowić nie tylko obiekt fascynacji miłośników pasterstwa i badaczy, ale też stanowić ważny element promocji regionu. Warto o tym pamiętać.

 

las jako zycie okladka agroeskosystem cenyrolnicze pl

 

Więcej o samej wystawie, której integralną część stanowi także książka „Las jako życie….” - kliknij tutaj. 

prof. Piotr Tryjanowski
Autor: prof. Piotr Tryjanowski
Dyrektor Instytutu Zoologii w Poznaniu; zajmuje się funkcjonowanie krajobrazu rolniczego. Bada przede wszystkim ptaki, płazy i ssaki. Szczególnie zainteresowany interakcjami zwierząt dzikich i udomowionych. Miłośnik tradycyjnego pasterstwa, owiec, serów i win Środkowej Europy.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...