Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Harmonogram wypłaty dopłat bezpośrednich

Redakcja
doplaty i dotacje z ue zarudzki

Podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki spotkał się dziś z przedstawicielami mediów, aby przekazać informacje o opracowanym w resorcie harmonogramie wdrażania działań w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 oraz o stanie realizacji płatności bezpośrednich za rok 2015.

 - W bieżącej perspektywie finansowej mamy 13,5 mld euro, czyli o 3,7 mld euro mniej niż w latach 2007-2013.  Obecnie tylko 9 proc. środków przeznaczonych jest na wzmocnienie przedsiębiorczości, ale pracujemy nad rozwiązaniami, które pozwolą na skierowanie części pieniędzy pochodzących z polityki spójności na tereny wiejskie – poinformował podsekretarz stanu.

Wiceminister przedstawił główne działania PROW 2014-2020 oraz terminy ich wdrażania. Omawiając stan realizacji płatności bezpośrednich podsekretarz stanu stwierdził, że:

- Tempo ich realizacji nie jest zadowalające, choć harmonogram ich wypłat mieści się w dopuszczalnych prawem terminach.

Według wiceministra przyczyn takiej sytuacji należy upatrywać w niedostatecznym nadzorze nad zamówieniem i prawidłowością wykonania systemu informatycznego przez wykonawcę, a także w niedotrzymaniu umów i przyjętych zobowiązań.

- O problemach wykonawca poinformował pismem z 18 listopada 2015 roku, czyli na dzień przed objęciem przeze mnie funkcji podsekretarza stanu, nie są to jednak szczegóły, które interesują rolników – zwrócił uwagę wiceminister Zarudzki.

- Rolników interesuje to czy otrzymają należne im środki na konto, tym bardziej, że za nimi bardzo trudny rok, w którym wielu z nich dotknęła susza oraz trudna sytuacja na rynkach rolnych – dodał podsekretarz stanu – dlatego podjęliśmy szybkie decyzje.

W ramach wypłat z tytułu zaliczek na poczet płatności bezpośrednich wypłacono od 16 października 2015 r. do 30 listopada 2015 r. 2,68 mld zł dla ponad 1 mln rolników. W sumie, do końca ubiegłego roku wypłacono ponad 20 proc całkowitej koperty finansowej na płatności bezpośrednie.

Podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki poinformował również o przygotowaniu  nowej linii kredytowej w formie sześciomiesięcznego kredytu obrotowego.

Harmonogram przedstawiony podczas konferencji:
- od 26.01.2016 r. będą dodatkowo realizowane płatności do roślin wysokobiałkowych oraz płatności do owoców miękkich, dla rolników, którzy posiadają gospodarstwa do 15 ha gruntów ornych i spełniają wymogi dywersyfikacji upraw, a we wnioskach nie zostały stwierdzone błędy (nieprawidłowości). Płatności będą też realizowane dla gospodarstw pow. 15 ha gruntów ornych, jeżeli rolnicy są zwolnieni z obowiązku realizacji praktyki dywersyfikacji upraw i utrzymaniaobszarów proekologicznych,

- od marca płatności będą wypłacane dla wszystkich schematów pomocowych dla gospodarstw, w których powierzchnia gruntów ornych nie przekracza 15 ha, w tym również będą obsługiwane wnioski, w których zostały stwierdzone błędy, skutkujące pomniejszeniami płatności oraz realizowane płatności dla gospodarstw powyżej 15 ha gruntów ornych zwolnionych z realizacji praktyki utrzymania obszarów proekologicznych.

- od połowy kwietnia - wypłata płatności dla pozostałych rolników.
Źródłó: MRiRW

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: