Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Zieloni w Niemczech uważają, że płatności bezpośrednie powinny zostać anulowane

Redakcja
zieloni, dopłaty bezpośrednie

- Obecnie Unia Europejska przekazuje co roku niemieckiemu rolnictwu w formie dotacji rolnych 6,3 miliarda euro. W dalszym ciągu obowiązuje zasada: jeśli masz dużo, dużo dostajesz. Zieloni chcą to radykalnie zmienić – informuje Neue Osnabrücker Zeitung

 

- W żadnej innej dziedzinie Unia Europejska nie ma tyle do powiedzenia co w rolnictwie. Co roku duże sumy pieniędzy napływają do państw członkowskich w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Dla samych Niemiec jest to 6,3 miliarda euro rocznie. Płatności są stałe i obejmują okres do 2027 r. włącznie. Zieloni zasiadający w Bundestagu domagają się zmiany zasad dystrybucji pieniędzy dla rolnictwa. W związku z tym płatności bezpośrednie powinny zostać anulowane w nadchodzącym okresie finansowania po 2027 r. Opierają się one przede wszystkim na obszarze, który rolnik uprawia; im większa firma, tym więcej pieniędzy wypływa z Brukseli – czytamy w niemieckiej gazecie.

 

 

Wg NOZ, Zieloni chcą zastąpić ten rodzaj finansowania podejściem „pieniądze publiczne na służbę publiczną”. Według autora artykułu działania w obszarach „klimatu, środowiska, przyrody i ochrony zwierząt – a tym samym dobra wspólnego – powinny być nagradzane”. Celem jest w szczególności zwiększenie dochodów rolników. - Płatności bezpośrednie zawsze budziły kontrowersje. Koncepcja finansowania jest uważana za przestarzałą. Lobby rolnicze zakłada także, że po 2027 r. może być ciasno w przypadku tego typu dopłat rolniczych – szczególnie w czasach napiętych budżetów w państwach członkowskich – czytamy w publikacji NOZ.

 

Zieloni chcą także zapewnić rolnikom możliwość otrzymywania pieniędzy w przyszłości w znacznie mniej biurokratyczny sposób. Zieloni szczególnie tego chcą w obszarze rolnictwa ekologicznego. „Znacznie obniżone wymagania w zakresie kontroli i dokumentacji w gospodarstwach ekologicznych” mogą stanowić istotną zachętę do przejścia na rolnictwo ekologiczne w przyszłości.

 

Zieloni nie chcą jednak iść na żadne kompromisy w innych obszarach: „Bezwzględnie konieczne jest konsekwentne dążenie do celów ograniczenia stosowania pestycydów, nawozów i antybiotyków”. UE obiecała niedawno pomoc w tym zakresie, także pod wpływem masowych protestów rolników na wiosnę.

 

 

Źródło: Neue Osnabrücker Zeitung

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: