Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Niemcy: Ponad 380 tys. ha ziemi rolnej znajduje się w posiadaniu Kościoła

Redakcja
ziemia rolna, kościół, Niemcy

Z badania Instytutu Thünen wynika, że ​​wspólnoty religijne są właścicielami 2,3 procent gruntów rolnych w Niemczech. Biorąc pod uwagę całkowitą powierzchnię użytków rolnych w Niemczech wynoszącą około 16 585 000 hektarów, odpowiada to około 381 455 ha. 

 

Dla porównania: prawie 80 proc. gruntów rolnych jest w rękach prywatnych, rząd federalny posiada 0,6 proc. gruntów, kraje związkowe 2,9 proc. gruntów, gminy mają nawet 3,8 proc. gruntów – a BVVG nadal posiada 0,5 proc. procent gruntów rolnych. 

 

 

W przypadku gruntów kościelnych oznaczenia własności w systemie nieruchomości są często bardzo stare i niekompletne, jak twierdzą w swoim badaniu naukowcy z Thünen, Andreas Tietz i Lena Hubertus. W prawie wszystkich przypadkach można je było wywodzić z Kościoła katolickiego lub protestanckiego. Jednak rozróżnienie między tymi dwoma kościołami nie było możliwe.

 

Udział powierzchniowy wspólnot wyznaniowych wynosi 2,3% LN. W pięciu gminach udział kościołów wynosi ponad 10%, maksymalna wartość to 21,3% w jednej gminie Nadrenii-Palatynatu. 

 

Różnice w udziałach powierzchniowych w porównaniu krajów są stosunkowo niewielkie. W czołówce znajdują się trzy kraje związkowe wschodnich Niemiec: Saksonia-Anhalt, Brandenburgia i Turyngia z udziałem od 3,8 do 2,8%. Najniższy udział powierzchni wspólnot wyznaniowych mają Hamburg (0,8%) i Szlezwik-Holsztyn (1,2%). 

 

W zachodnich Niemczech najwyższy odsetek gruntów kościelnych występuje w Dolnej Saksonii i Nadrenii-Palatynacie – po 2,7%. Hesja ma 2,1% rolniczych gruntów kościelnych, a Nadrenia Północna-Westfalia 1,9%. W Bawarii znajduje się jedynie 1,7% gruntów rolnych będących własnością kościoła. 

 

Według Instytutu Thünena fakt, że ziemie kościelne na Wschodzie istniały nawet po epoce NRD, wynika z faktu, że nie zostały one skonfiskowane przez państwo, jak się często zakłada. Ziemia kościelna została skolektywizowana pod uprawę, ale prawa własności pozostały nienaruszone. Po zjednoczeniu dawne prawa własności ponownie weszły w życie. Do władz lokalnych (gmin i tylko kilku powiatów) oraz spółek komunalnych należy 3,8% użytków rolnych, czyli około 630 230 ha. 

 

Właścicielem gruntów rolnych jest przede wszystkim sama gmina, której maksymalny udział w dwóch gminach Meklemburgii-Pomorza Przedniego wynosi około 50%. W porównaniu ze stanami najwyższy udział w powierzchni gmin ma Hesja (8,9%), a za nią plasuje się Nadrenia-Palatynat (6,5%). Trzy kraje (BB, NI i SH) znajdują się na dole tego rankingu z nieco ponad 2%. 

 

Kraje związkowe, w tym spółki, w których mają większość kapitału (np. spółki gruntowe non-profit), posiadają 2,9% udziałów w całym kraju. W 15 gminach udział powierzchniowy przekracza 10%. Maksymalny udział powierzchni stanowiący własność państwa wynoszący 33,4% występuje w mieście Hamburg, a następnie w gminie bawarskiej – 30,4%. W porównaniu do krajów związkowych zdecydowanie najwyższy udział LN ma MV z 6,5% udziałem państwa, natomiast najniższy ma Bawaria (0,8%). 

 

Zdecydowana większość gruntów rolnych (łącznie prawie 90%) należy do osób fizycznych i firm prywatnych. Przedsiębiorstwa we wschodnich krajach związkowych Niemiec posiadają znacznie większe udziały w ziemi niż na byłym terytorium federalnym. Wynika to z dużego znaczenia podmiotów prawnych. 

 

Średni udział powierzchniowy przedsiębiorstw we wschodnich krajach związkowych Niemiec wynosi od 26,3% w Brandenburgii do 15,5% w Turyngii. Na byłym terytorium federalnym wynosi on jedynie od 4,3% (NW) do 1,6% (BY).

 

 

Źródło: Agrarheute

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: