Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Posiadacze niedużych działek rolnych będą mieć problem z przekształceniem ich na cele mieszkaniowe

Redakcja
działki rolne, przekształcenie, prawo

- Właściciele działek rolnych nie mogą ich przekształcić na cele mieszkaniowe. To wskutek zmiany ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, której znowelizowane przepisy weszły w życie 24 września wraz z reformą planowania przestrzennego – informuje Rzeczpospolita.

 

- Jedną z grup, o której głośno się nie mówiło, ale w wyniku reformy planowania można powiedzieć, że są pierwszymi „pokrzywdzonymi”, są właściciele niedużych nieruchomości rolnych klas I–III położonych na obszarach w miarę zurbanizowanych – czytamy w Rzeczpospolitej. Obowiązująca do 24 września norma art. 7 ust. 2a ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych pozwalała im przekształcać na cele mieszkaniowe działki do powierzchni 0,5 ha położone już w pobliżu innych zabudowań.

 

- Po 24 września, zgodnie ze zmienionym art. 7 ust. 2a, przeznaczenie na cele nierolnicze i nieleśne gruntów rolnych stanowiących użytki rolne klas I–III nie wymaga uzyskania zgody ministra właściwego do spraw rozwoju wsi, jeżeli są położone na obszarze uzupełnienia zabudowy. Najważniejszy jest zapis „położonych na obszarze uzupełnienia zabudowy”, który to obszar może być wyznaczony tylko w planach ogólnych – wyjaśnia  „Rzepa”.

 

- Obecnie zatem przekształcenie gruntu najwyższej jakości znajdującego się tuż przy terenach zurbanizowanych jest uzależnione od obowiązywania planu ogólnego, ewentualnie od uzyskania zgody ministra. Uchwalenie planów ogólnych szybko nie nastąpi, ponieważ gminy mają na to czas do końca 2025 r. Po nowelizacji „pokrzywdzonymi” są też osoby, które dla posiadanych działek rolnych klasy I–III uzyskały warunki zabudowy, ale przed 24 września nie zainicjowały wyłączenia gruntu z produkcji rolnej – czytamy w rp.pl.

 

Jak podaje Rzeczpospolita, zmiana przepisu nie ma natomiast znaczenia dla branży deweloperskiej. Przepis, o którym mowa, miał zastosowanie głównie do mniejszych inwestycji, a w inwestycjach deweloperskich zdarzało się to okazjonalnie.

 

 

Źródło: rp.pl

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: