Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Prowadzenie ewidencji zabiegów ochrony roślin jest obowiązkowe.

Redakcja

Często w nawale pracy rolnik zapomina o porządku w dokumentach, a okres zimowy to bardzo dobry czas aby nadrobić te zaległości.

Zacznijmy od tego, że do obowiązków rolnika stosującego środki ochrony roślin należy:

- posiadanie szkolenia operatora wykonującego zabiegi środkami ochrony roślin;        

Szkolenie posiada okres ważności 5 lat. Należy pamiętać o systematycznym jego odnawianiu.

- posiadanie aktualnego zaświadczenia o wykonaniu przeglądu opryskiwacza;                                                                    

Nowy opryskiwacz posiada 5 letni okres ważności atestu, a starsze opryskiwacze powinny być poddawane badaniom raz na 3 lata.                                   

- prowadzenie i przechowywanie ewidencji zabiegów ochrony roślin.                                                            

Do obowiązków rolnika należy prowadzenie na bieżąco ewidencji zabiegów ochrony roślin, dodatkowym wymogiem jest przechowywanie jej przez okres 2 lat.                               

Za nieprzestrzeganie powyższych obowiązków przewidziane są sankcje finansowe. Do kontroli uprawnione są trzy organy: Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Inspekcja Pracy. Kary nakładane przez PIORiN zwykle wynoszą od 50 zł do 500 zł, a ARiMR może nałożyć dużo dotkliwsze kary, ponieważ liczone są one w procentach od całości dopłat bezpośrednich. Bardziej restrykcyjnie traktowani są rolnicy realizujący działania rolnośrodowiskowe.     

Prowadzenie ewidencji zabiegów ochrony roślin nie jest niczym trudnym. Wymaga jedynie systematyczności od rolnika. Co najważniejsze nie ma obowiązującej formy prowadzenia zapisków, jednak każda ewidencja powinna zawierać określone z góry informacje tj. termin wykonania zabiegu, nazwę uprawianej rośliny, powierzchnię uprawianej rośliny w gospodarstwie oraz powierzchnię na której został wykonany zabieg. Bardzo ważne są również takie informacje jak numer pola czy zastosowany środek ochrony roślin. Tutaj nie możemy zapomnieć o dokładnym podaniu nazwy zastosowanego środka łącznie z formulacją oraz zastosowanej wielkości dawki. Od roku obowiązuje w całej Unii Europejskiej Integrowana Ochrona roślin, dlatego w prowadzonych notatkach nie może zabraknąć rubryki uzasadniającej przyczynę zastosowania środka ochrony roślin z dokładnym określeniem rodzaju zwalczanego agrofaga. Ewidencja może być prowadzona na specjalnych formularzach, w zwykłym zeszycie lub na komputerze jednak w formie umożliwiającej wydrukowanie jej w przypadku kontroli. Należy również pamiętać o łącznym przechowywaniu faktur za zakup środków ochrony roślin. Pamiętajmy również że w ewidencji muszą znaleźć się środki do zwalczania szkodników magazynowych np. wołka zbożowego czy trojszczyka z podaną powierzchnią na jakiej je zastosowano. Poniżej przedstawiono przykładową tabelę z ewidencji zabiegów ochrony roślin.

 

Tabela 1. Przykładowa strona ewidencji zabiegów ochrony roślin.

Lp.

Termin wykonania zabiegu

Nazwa uprawianej rośliny

Powierzchnia uprawy w gospodarstwie[ha]

Wielkość powierzchni na której wykonano zabieg [ha]

Nr pola

Nazwa handlowa zastosowanego środka

Dawka [l/ha]

[Kg/ha]

Przyczyna zastosowania środka ochrony roślin z podaniem nazwy choroby, szkodnika lub chwastu

1.

20.10.2015

Pszenica ozima

10

5

90

Profenikan 500SC

0,3

Zwalczanie fiołka polnego i chabra bławatka

2.

               

           

Dla Portalu CenyRolnicze.pl:

 

mgr inż. Mariusz Kowalski

Katedra Agronomii

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

 

 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: