Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Finansowa pomoc rolnikom dotkniętym suszą zamiast wrześniowego referendum

Redakcja

Dziś odbyła się konferencja prasowa ministra rolnictwa Marka Sawickiego. Jak informuje PAP, minister zwrócił się do prezydenta, żeby ten zrezygnował z referendum 6 września, a przeznaczone na ten cel pieniądze przekazał dla regionów dotkniętych tegoroczną suszą. – Apeluję o to, żeby nie marnotrawić pieniędzy na gry polityczne, tylko rzeczywiście wspierać tych, którzy ciężko pracują – mówił Sawicki.

Szacuje sie, że koszt referendum to nawet 100 milionów złotych.

– Jest rezerwa kryzysowa, ale susza się jeszcze nie skończyła, trwa. Jakie będą jej efekty, będziemy wiedzieli dopiero za 15-30 dni. Największe zagrożenie dotyczy upraw warzyw i kukurydzy, ale mamy też niższe zbiory, jeśli chodzi o zboża jare, a także zboża ozime – tłumaczył szef resortu rolnictwa.

Sawicki między innymi właśnie w środkach na referendum widzi fundusze na rekompensaty dla rolników. – Apeluję o każdy potrzebny pieniądz. Żeby w sytuacji, kiedy mamy możliwość pomocy producentom, konkretnym obywatelom, nie wydawajmy pieniędzy na referendum – tłumaczył i dodał, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że referendum będzie nieważne ze względu na zbyt niską (nieprzekraczającą 50%) frekwencję.

Już w poniedziałek minister informował, że około miliona hektarów gruntów może zostać uznanych za dotknięte suszą. Na przełomie sierpnia i września ministerstwo będzie posiadało pełną wiedzę na temat strat wyrządzonych przez suszę. Kiedy straty w gospodarstwie rolnym wystąpią na co najmniej 70 proc. powierzchni upraw, możliwe jest uruchomienie specjalnej pomocy od rządu. Do tego konieczne jest jednak zakończenie szacowania strat.

Referendum ma się odbyć 6 września. Zgodnie z inicjatywą prezydenta Bronisława Komorowskiego Polacy mają odpowiadać na trzy pytania: czy są „za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu”; czy są „za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa” i czy są „za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości, co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika”. W ostatnich dniach politycy PiS oraz Janusz Palikot domagali się dopisania kolejnych trzech pytań.

 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: