Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Niemcy: nowa choroba atakuje ziemniaki. Rolnicy stracili do 100% plonów.

Martyna Frątczak

W Europie rozprzestrzenia się nowa, bakteryjna choroba atakująca ziemniaki i buraki, którą przenoszą owady. Spowodowała już duże szkody w Niemczech.

Patogeniczna bakteria Ralstonia solanacearum, znana również jako śluzak ziemniaka, atakuje tkanki roślin, powodując ich więdnięcie i gnicie. Podobnie groźna jest bakteria Phytoplasma solani, wywołująca chorobę znaną jako stołbur. Zainfekowane przez nią ziemniaki i buraki stają się „gumowate”.

Wektorem obu tych bakterii są owady - skoczki z rodziny szrońcowatych Pentastiridius leporinus oraz Hyalesthes obsoleta. Naturalnym żywicielem skoczków była trzcina cukrowa, jednak dzisiaj spotyka się je na wielu roślinach uprawnych, w tym na ziemniakach, burakach i pszenicy.

Skoczki składają jaja w pobliżu upraw, a wyklute z nich larwy, zwane nimfami, żywią się podziemnymi częściami roślin, przechodząc przez kilka stadiów rozwojowych. Dojrzałe owady wylatują następnie na pola buraków i ziemniaków. Same skoczki powodują znaczne szkody w uprawach, a przenoszone przez nie bakterie nasilają problem.

Jak donosi portal Agrarheute, w 2023 roku w Niemczech zaobserwowano znaczny wzrost liczby skoczków w porównaniu z rokiem poprzednim. Udało się ustalić, że szkodnik spowodował znaczące straty ekonomiczne, m.in. w przypadku burków cukrowych na 60 tys. hektarów upraw rolnicy stracili ok. 10% plonów, a buraki zawierały 15% mniej cukru, co oznaczało szkody w wysokości ok. 1 083 €/ha. Na 8 tys hektarów upraw ziemniaków odnotowano straty do 100% plonów, które przeliczono na utratę od 2 200 do 5 200 €/ha. Ziemniaki, które się ostały, znacznie straciły na jakości.

 

Skoczek Hyalesthes obsoletus.
Źródło: Michael F. Schönitzer / CC BY-SA 4.0 / Wikimedia Commons

 

Na podstawie:

Agrarheute

 

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Lekarz weterynarii Martyna Frątczak, absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią, którymi zajmuje się na co dzień również we własnej pracy naukowej.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: