Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Afera ziemniaczana. O co chodzi z lewymi ziemniakami?

Hanna Krugiełka
ziemniaki, bakterioza, uprawa

Rzeczywista powierzchnia prawy ziemniaka w Polsce znacząco odbiega od areału zgłaszanego przez rolników w urzędach. Co jest powodem niezgłaszania upraw? „W Polsce rośnie ziemniaczane podziemie. Lewe kartofle zalały rynek”. W dzisiejszym artykule przyglądamy się aferze ziemniaczanej.

 

Jak donosi money.pl. w zagadkowy sposób zniknęła z Polski niemal połowa pól, na których rosną ziemniaki. Według tego portalu na papierze - bo na większości tego areału kartofle nadal się uprawia, tylko w sposób nie kontrolowany przez żadne urzędy. W swoim doniesieniu money.pl wysuwa tezę, że uprawa ziemniaków schodzi do szarej strefy, gdzie nie jest rejestrowana i sprawdzana przez urzędy i służby.

 

W jednym z Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Roślin i Nasiennictwa, w Dziale Nadzoru Fitosanitarnego słyszymy, że rolnicy są bardziej świadomi, dlatego zależy im na rejestracji i świadectwach fitosanitarnych, a także możliwych dofinansowaniach. Pracownik WIORIN potwierdza, że faktycznie mniej zgłaszanych jest upraw, jednak spada wyraźnie ilość producentów rolnych. Częściej rolnicy uprawiają ziemniaki wyłącznie na własne potrzeby.

 

Jak dowiadujemy się w Federacji Ziemniaka w tym roku Polska posiada 320 tys. ha upraw ziemniaka, natomiast w roku 2020 było to 320-330 tys. ha.

 

KWS 814 200

KWS 814 200

 

Money.pl za jedną z przyczyn zmniejszonego eksportu polskich ziemniaków, a co za tym idzie mniejszą ilość samej produkcji ziemniaka podaje choroby, zwłaszcza bakteriozę pierścieniową. 

 

bakterioza pierscieniowa ziemniak cenyrolnize pl krugielka piorin

Fot. 1 Bakterioza pierścieniowa ziemniaka wywoływana przez patogen Clavibacter michiganensis ssp. sepedonicus. Zdjęcie udostępnione redakcji przez Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa

 

Przedstawiciel Federacji Ziemniaka wymieniając redakcji Cen Rolniczych przyczyny ograniczonego eksportu polskiego ziemniaka, oprócz bakteriozy pierścieniowej wspomina jeszcze (również kwarantannowego) śluzaka, którego sprawcą jest bakteria Ralstonia solanacearum. Obszerne wiadomości o bakteriozie pierścieniowej ziemniaka zamieściliśmy na naszym portalu tutaj - kliknij. Federacja Ziemniaka nie ma informacji na temat danych odnośnie ilości porażeń bulw przez CMS. Jednostką prowadzącą badania ziemniaków i innych roślin jest Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Posiadamy dane, udostępnione przez tą jednostkę w 2019 r., kiedy to zapytaliśmy tam o ilość wykryć bakteriozy. 

 

Właściwsze niż ilość wykryć przedstawienie jest liczby miejsc produkcji w których wykryta została bakteria Cms” – wyjaśnił pracownik PIORIN. „Za jedno miejsce produkcji uważane są wszelkie obiekty lub zgrupowania pól występujące jako pojedyncza jednostka produkcyjna lub uprawowa. Może być sytuacja, w której w jednym miejscu produkcji pobranych zostanie do badań laboratoryjnych kilka prób, niemniej bez względu na liczbę prób/partii, w których zostanie wykryta bakteria, całe miejsce produkcji uważane jest za porażone” - dowiedziała się redakcja..

 

Liczba porażonych miejsc produkcji w latach 2015-2018 wynosiła:

 

ROK

2015

2016

2017

2018

Liczba miejsc produkcji z Cms

751

654

693

743

 

Innym znaczącym wskaźnikiem jest stosunek prób porażonych bakterią Cms do ogólnej liczby prób pobranych w danym roku. Przedstawia to poniższa tabela:

ROK

2015

2016

2017

2018

% prób porażonych

4,93

3,66

3,62

4,17

 

laboratorium mikroskop ludzie pixabay cenyrolnicze pl

 

W jednym z WIORiN, czyli tylko w jednym województwie nie stwierdzono w ostatnich latach wzrostu porażenia bakteriozą pierścieniową ziemniaka. Pracownik Inspekcji  podkreśla, że należałoby przeanalizować dane z całego kraju, a takich nie posiada. Tym niemiej pamięta, że w przypadku tego inspektoratu wykryto dużą ilość porażeń Cms na początku wprowadzenia badań.

 

Drugą przyczyną „ziemniaczanego podziemia” i spadku areału upraw ziemniaka w Polsce, którą podaje money.pl jest rosnąca liczba dużych, wyspecjalizowanych gospodarstw, które osiągają wysokie plony z hektara. Oznacza to, że powierzchnia upraw w całym kraju może być stosunkowo niska, ale za to ogromne gospodarstwa.

 

Właśnie o tym też mówi redakcji Cen Rolniczych pracownik WIORiN.

 

Ilość uprawianych w Polsce ziemniaków różni się znacząco w zależności od instytucji, która podaje te wyniki. Rolnicy są zmęczeni wszelkimi kontrolami dotyczącymi produkcji rolnej. Ceny proponowane w skupach często nie starczają na pokrycie kosztów produkcji.

 

Czy uprawa ziemniaka wymusza na polskich farmerach przejście do „ziemniaczanego podziemia”? Sami wiedzą najlepiej.

 

Źródła:

  • Rozmowy z ekspertami
  • https://piorin.gov.pl/files/userfiles/giorin/publikacje/ulotki/c._michiganensis.pdf
  • https://www.cenyrolnicze.pl/wiadomosci/produkcja-roslinna/pozostale-rosliny-uprawne/17458-czy-bakterioza-pierscieniowa-ziemniaka-jest-realnym-zagrozeniem-uwaga-na-kontrole-z-piorin-komu-grozi-kwarantanna

https://www.money.pl/gospodarka/w-polsce-rosnie-ziemniaczane-podziemie-lewe-kartofle-zalaly-rynek-6668040821300128a.html

Hanna Krugiełka
Autor: Hanna Krugiełka
Hanna Krugiełka - absolwentka Akademii Rolniczej w Poznaniu, kilkuletni pracownik jednostek państwowych związanych z rolnictwem. Entuzjastka rolnictwa ekologicznego, miłośniczka przyrody. Pasjonatka sztuki słowa i praktykująca ją w różnych dziedzinach..

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii: